BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az oroszok nyitottak a tárgyalásokra

A kiégett nukleáris fűtőelemek exportjának újraindítása céljából hivatalos tárgyalások megindítását szorgalmazza Oroszországgal Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke. A budapesti orosz nagykövetség tájékoztatása szerint Moszkva nyitott a tárgyalásokra.

Az orosz törvényhozás decemberi döntése nyomán kedvező helyzet állt elő ahhoz, hogy Magyarország újraindítsa a nagy aktivitású, kiégett nukleáris fűtőelemek szállítását Oroszországba újrafeldolgozás és tárolás céljából -- mondta lapunknak Illés Zoltán. A parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke kifejtette: Budapest és Moszkva korábban már kötött egy keretszerződést, azonban a hazai megoldást szorgalmazó érdekcsoportok nyomása miatt nem jött ténylegesen szóba az ideiglenesen Pakson tárolt radioaktív anyag kiszállítása. A későbbi exportot az orosz környezetvédelmi törvény elfogadása is gátolta, azonban a Duma újabb, tavaly decemberi törvénymódosítása következtében ismét lehetőség nyílt a nagy aktivitású, kiégett nukleáris fűtőelemek Magyarországon kívüli elhelyezésére.
Matolcsy György gazdasági minisztert már megkerestem, hogy mielőbb kezdjen hivatalos tárgyalásokat az orosz féllel, s már készül az a levél is, amely az orosz törvényhozás környezetvédelmi bizottságának tagjai részére szóló meghívást tartalmaz majd -- közölte Illés Zoltán. Az orosz képviselőkkel történő találkozóra még 2001 első fél évében sor kerülhet, s a megbeszéléseken a nukleáris export kérdéséről is szó lesz, amelynek költségeit -- állítja a fideszes politikus -- az orosz államadósságból lehetne fedezni. Illés Zoltán szerint az orosz részről érkező diplomáciai jelzések arra utalnak, hogy Moszkva nyitott a tárgyalásokra.
A duma még csak első olvasatban fogadta el a törvényjavaslatot, tehát az orosz alsóháznak még kétszer kell megszavaznia ahhoz, hogy a tervezet a felsőház, majd az elnök elé kerüljön -- mondta dr. Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke, aki úgy véli, a javaslat elfogadását megnehezítheti, hogy tartalma ellentétes a jelenleg hatályban lévő orosz jogszabályokkal. Hasonló véleményen van Maróthy László, a Radioaktív Hulladékot Kezelő Kht. ügyvezető igazgatója, aki lapunk kérdésére korábban elmondta, egy magyarországi lerakó megépítése olcsóbb lenne.
A budapesti orosz nagykövetség tájékoztatása szerint a duma jelenleg három szövetségi törvény módosításáról tárgyal, amelyek elfogadása esetén valóban lehetővé válik, hogy kiégett nukleáris fűtőelemeket szállítsanak Oroszország területére újrahasznosítás céljából. A követség állásfoglalása szerint eddig is a magyar félen múlt, hogy a két ország között még a Szovjetunió felbomlását megelőzően megkötött keretszerződést nem sikerült kihasználni, s Moszkva továbbra is nyitott a tárgyalásokra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.