BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a csökkentésben van egyetértés

Szinte minden párt helyesli a parlamenti képviselők számának csökkentését -- a választópolgárok nem kevésbé -- és a választási rendszer megújítását, ám ennek ellenére már évek óta hiába próbálnak megegyezni a változtatásokról. A pártok a nyilatkozatok szintjén most is nyitottak a tárgyalásokra, ám a választások közeledtével egyre valószínűbb, hogy minden marad a régiben.

Majd két éve alakult meg a hat parlamenti párt képviselőiből álló s a választási rendszer reformját előkészítő eseti bizottság, amelynek másfél év alatt nem sikerült mindenki számára elfogadható megoldást letennie az asztalra. Így tavaly év végén (az Európa Parlamentbe küldendő képviselők ügyében való megállapodást leszámítva) eredmény nélkül ért véget a megbízatása.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a választások közeledtével egyre nehezebb létszámcsökkentésről egyeztetni (a képviselők nem szívesen rontanák saját bejutási esélyeiket), valamint a választási rendszer megváltoztatásáról megegyezni, mivel a formálódó erőviszonyokból már lehet sejteni, hogy melyik párt számít majd nagynak és melyik kicsinek, így a szavazat-mandátum arányosítás módosítása valamelyik csoport kárára történne.
Elősegítheti azonban a pártok közti egyezkedést, hogy várhatóan február közepén értékeli az Országgyűlés a választási rendszer reformját előkészítő eseti bizottság munkáját, valamint a Fidesz elnökének, Kövér Lászlónak a múlt heti kijelentése, amely szerint a február 8-i MSZP--Fidesz frakcióvezetői találkozón napirendre kerülhet a választási rendszer átalakítása.
Az MSZP-t meglepte Kövér László megnyilatkozása -- mondta a szocialisták szakértője, Wiener György, aki leszögezte: ha a Fidesz elnöke komolyan gondolja a változtatásokat, akkor a következő hetekben kell megegyezni erről, mivel a választások előtti egy évben erre már nem lesz lehetőség. A Fidesz részéről a tévévita óta nem érkezett megkeresés -- nyilatkozta a szocialista politikus.
Máig érvényes a Fidesz legutolsó javaslata, amely 290 fős Országgyűlést jelentene -- mondta a parlament ügyrendi bizottságának fideszes elnöke, Salamon László.
A Fidesz javaslata még torzítottabbá tette volna a választáson elért eredmény és a kapott mandátumok közötti aránytalanságot, s ez elfogadhatatlan -- reagált Wiener Györggyel egyetértésben az SZDSZ ügyvivője, Hack Péter. Ma már -- ellentétben a rendszerváltás elejével -- nem kell a kormányozhatóságot mesterségesen biztosítani, mint ahogy a mostani rendszer teszi -- véli Wiener György --, ezért a szocialisták a választói akaratot markánsan megjelenítő szisztémát dolgoztak ki, amely szinte tökéletes arányosságot jelentene a szavazatok és a mandátumok összefüggésében; a második forduló elhagyásával pedig jelentős pénzt lehetne megtakarítani.
Kompromisszumos javaslatként az SZDSZ az MSZP-tervezetnél kevésbé, de a jelenleginél arányosabb (145 listás és 145 egyéni képviselő) képviseletet kíván elérni, amit az MSZP is támogatna. Nyitottak vagyunk minden olyan megoldásra, amely nem növeli az aránytalanságokat -- fogalmazott Hack Péter.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.