Miközben az FKGP képviselőcsoportja nagy többséggel támogatásáról biztosította Torgyán József agrárminiszter-jelöltjét, Gyimóthy Gézát, a párton belül és a Fideszben is megoszlanak a vélemények arról, vajon a jelenleg parlamenti alelnöki tisztében is támadott politikus megtudja-e tartani jelöltségét a leghamarabb három hét múlva esedékes parlamenti eskütételig. Több fideszes politikus lapunknak úgy nyilatkozott: az, hogy Gyimóthy Géza lesz-e Torgyán József utóda aFöldművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) élén, elsősorban nem koalíciós kérdés, hanem az FKGP-n belüli események függvénye. Jelenleg ugyanis egyfajta erjedés zajlik a kisgazdapártban és a frakcióban egyaránt, amelynek ma még nem lehet kiszámítani a végeredményét. Egyes kisgazda politikusok szerint ugyanakkor akár arra is számítani lehet, hogy Gyimóthy Géza maga lép vissza a jelöléstől, mert mint fogalmaztak: "nehezen viseli el a személyét érintő támadásokat és a helyzet okozta feszültséget".
Az erőviszonyok tisztulása helyett tegnap tovább mélyültek az ellentétek az FKGP-n belül, érdemi eredményt azonban sem a Torgyán Józsefhez közel állók, sem az őt háttérbe szorítani kívánó csoportok nem értek el. Reggel a parlamentben egy napirend előtti felszólalásra reagálva Torgyán József ismét hitet tett a koalíció mellett, és álhíreknek nevezte azon értesüléseket, miszerint a kormányból való kilépésre buzdított volna kisgazda képviselőket arra az esetre, ha Orbán Viktor nem fogadná el Gyimóthy Gézát agrárminiszternek. Ezt követően a kisgazda pártelnök rendkívüli frakcióülést hívatott össze Szentgyörgyvölgyi Péter általános frakcióvezető-helyettessel.
A frakcióülés összehívását több kisgazda politikus is szabályellenesnek minősítette, így többek között Pokol Béla és Horváth Béla, részint azért, mert számos frakciótagot nem értesítettek időben az összejövetelről, köztük Bánk Attila frakcióvezetőt sem. Puccsszerű volt az ülés összehívása -- fogalmazott Pokol Béla, aki mint mondta, az ülésen is figyelmeztette a résztvevőket, érdemi határozatokat a szabálytalanul meghirdetett, a tagok egyharmadának távollétében kezdődött ülés nem hozhat.
A frakcióülés Bánk Attila elleni bizalmatlansági indítvánnyal kezdődött -- mondták el többen lapunknak. Erről Torgyán József azonban az ülés utáni tájékoztatóján nem tett említést. Az indítványt Czoma Kálmán terjesztette elő, majd az arról való szavazást Hegedűs Mihály sürgette a legtöbbször az ülés alatt. Erre nem került sor, feltehetően azért, mert időközben a tegnap alapított polgári platform tagjai és a velük szimpatizáló, ugyancsak "későn értesítettek" is egyre nagyobb számban érkeztek meg a helyszínre. Az ülést vezető Torgyán József így e helyett arról kért szavazást, támogatja-e a frakció a párt agrárminiszter-jelöltjeként Gyimóthy Gézát. Ezzel kapcsolatban azonban a pártelnök nem engedte, hogy érdemi vita alakuljon ki; mint Horváth Béla fogalmazott: a témában ügyrendi felszólalást sem tehetett. A frakció Pokol Béla elutasítása, Zakó László és Horváth Béla tartózkodása mellett támogatásról biztosította Gyimóthy Gézát.
A parlament alelnökét a délután folyamán pártjából és az ellenzék soraiból is többen támadták. Horváth Béla levélben kezdeményezett tisztázó fegyelmi eljárást a frakcióvezetésnél azzal kapcsolatban, hogy Gyimóthy Géza -- mint arról elsőként lapunk számolt be -- egy nem létező parlamenti bizottság elnökeként adott megbízólevelet egy szakértőnek (VG, 2001. február 12.). Horváth Béla levele miatt összeült a párt elnöksége, amelyen leszögezték: frakciótag nem kezdeményezhet ilyen vizsgálatot. A lépést egyébiránt az elnökségi tagok felháborítónak és pártellenesnek tartották -- tájékoztatott Gyimóthy Géza. Horváth Béla nem kívánta kommentálni a történteket, csupán annyit jegyzett meg, a frakcióvezetéstől vár választ, a pártelnökség nem illetékes fórum ebben az ügyben.
Késő délután képviselői mandátumáról való lemondásra szólította fel Bánk Attilát a polgári platformot elítélő határozatában az FKGP hajdú-bihari elnöksége. A frakcióvezető szerint a Budapestről irányított akcióval a határozatot hozókat beugratták. Bánk Attila úgy fogalmazott: a megyei szervezetet fel akarják használni a frakció, a párt és a koalíció szétverésére. Közölte: ez nem fog sikerülni, megjegyezte azt is, hogy tegnap minden tisztségében megerősítették.
Mindeközben a házbizottság, majd az Országgyűlés plenáris ülésén az MSZP képviselői szóvá tették: a február 9-én parlamenti alelnöki tisztségéről lemondott Gyimóthy Géza milyen jogcímen vezetheti még az ülést. E kifogásukat Áder János házelnökhöz írt levelében Nagy Sándor frakcióvezető is nyomatékosította. A házbizottságon egyébként Áder János arra hivatkozott, hogy lemondónyilatkozatot követően Torgyán József és Gyimóthy Géza közös levélben tudatta, hogy a lemondás a miniszteri tisztségre való kinevezéssel egyidejüleg hatályos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.