BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mentőbázisok épülnek országszerte

Akár évi 50 százalékos közúti forgalomnövekedést is maga után vonhat az uniós csatlakozásunk. Emiatt a balesetek, káresetek száma is drasztikusan megugorhat. Ez indokolja, hogy kilenc regionális mentőbázis épül országszerte, melyből hármat már március végén átadnak -- tudta meg a Világgazdaság. Az EU a PHARE-segélyek útján összesen hatmillió eurót biztosít erre a célra.

Két év alatt összesen kilenc, regionális feladatokat ellátó mentőbázist hoz létre a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága (BM OKF), javarészt PHARE-segélyekből -- értesült lapunk. A bázisok létrehozását az uniós csatlakozással járó -- akár évi 50 százalékos -- forgalomnövekedés indokolja elsősorban, hiszen ennek velejárójaként számítani lehet a balesetek és káresetek számának növekedésére. Nagy kihívást jelent majd, hogy ezzel együtt növekszik a veszélyes anyagok közúti szállításának aránya is.
A bázisok alapvetően a hivatásos tűzoltóságok technikai megerősítésével jönnének létre. Ennek keretében egyebek közt 50-től 120 tonnáig emelni képes darukat, műszaki mentő-, illetve vegyibaleset-elhárító konténereket szereznének be. Előbbit a közbeszerzési eljáráson győztes német Liebherr GmbH szállítaná, egyenként 150 millió forintos értékben, a konténereket pedig a szintén német Schmitz GmbH, egyenként 40 millióért. A darabonként 10 millió forintot meghaladó értékű speciális konténerszállító járműveket a Renault Hungária biztosítja.
Az első ütemben Budapesten, Szolnokon és Veszprémben létesül március végéig katasztrófavédelmi bázis, a második ütemben -- amelynek megvalósítására 2002 első negyedében kerül sor -- pedig Zalaegerszegen, Pécsett, Miskolcon, Győrött, Szeged-Algyőn és Debrecenben. Az első ütemhez az EU PHARE-segélyéből kétmillió euró s a központi költségvetésből 118 millió forint, a második ütemhez pedig négymillió euró, illetve kétmilliárd forint jut -- tájékoztatta lapunkat Endrődi István, a BM OKF főigazgatójának gazdasági helyettese.
A BM OKF koncepciója alapján minden műszaki mentőbázison lenne szállító jármű, műszaki mentő-, illetve vegyibaleset-elhárító konténer, Zalaegerszegen, Pécsett, Miskolcon, Szolnokon és Veszprémben pedig a nagy teljesítményű daru is készenlétben állna majd.
A kezelőszemélyzetnek tűzoltói alapfokú képzettséggel és teljes körű katasztrófavédelmi ismeretekkel kell rendelkeznie, emellett nyelvi képzésben is részesülnek majd. Az uniós normák figyelembevételével bázisonként három szolgálati csoport -- csoportonként öt fő -- 24--48 órás állandó készenléti szolgálatot lát el -- áll a BM OKF jelentésében.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.