A kormány -- mint arról lapunk már hírt adott -- tavaly június végén fogadta el az elektronikus közbeszerzés koncepcióját, és akkor döntött a létrehozásával kapcsolatban szükséges intézkedésekről is. Határozata szerint a rendszer 2002. február 1-jéig fokozatosan áll fel, 2000. július 15-ig pedig meg kell indítani az elektronikus közbeszerzés technikai megvalósítására vonatkozó eljárást. A szerződéskötés határidejét a kormány az elmúlt év október 15-ében -- felelős a Miniszterelnöki Hivatalt (MeH) vezető miniszter, a kormányfő informatikai főtanácsadójával együttműködve -- határozta meg.
Az elektronikus közbeszerzési rendszer technikai megvalósítására szóló pályázatot azonban máig sem indították meg -- erősítették meg lapunknak.
Információink szerint a Magyar Posta Rt. is szerepet kíván vállalni az elektronikus közbeszerzésben. Ezt az értesülésünket Szigeti Ildikó, a postatársaság szóvivője sem cáfolta, de többet nem árult el. Más forrásból úgy tudjuk, hogy a cég február végére elkészítendő stratégiájában is helyet kap. A postai részvételről szóló híreket támasztja alá, hogy Kalmár István, a posta tavaly decemberben kinevezett elnök vezérigazgatója a kormányfő informatikai főtanácsadójaként vett részt az elektronikus közbeszerzés koncepciójának kidolgozásában.
A tavaly elfogadott elképzelés szerint az elektronikus közbeszerzés rendszerében az iratokat elektronikus úton kell megküldeni a címzetteknek, illetve közzétenni. Az így továbbított iratok hitelességét a rendszerben részt vevők elismerik, a működtetőnek kell biztosítani a technikai biztonságot. A határozat egyebek között kitér arra is, hogy a szerződéskötés és a fizetés is elektronikus úton történjen.
A koncepció értelmében az egyszerűsített eljárás keretében a jegyzéken szereplő szállítók meghatározott forma szerinti, folyamatosan aktualizált árajánlatot tartanak a rendszerben. Ez a beszerzés tárgyára és a teljesítés körülményeire vonatkozó lényeges adatokat tartalmazza. A megrendelő a közbeszerzési értékhatár alatti beszerzés esetén, ha több megfelelő alapajánlat is rendelkezésre áll, a legmegfelelőbbet választva közvetlen megrendelés útján szerződést köt, és közzéteszi az eljárás eredményét.
Az elektronikus közbeszerzési eljárás másik típusának, a felhívásosnak a szabályozása során az előzőeket veszik figyelembe. Attól eltérni az elektronikus forma által megkívánt területeken, a határidőknél és az ajánlati kötöttségnél célszerű -- derül ki a vonatkozó kormányhatározatból.
Eszerint a 2002. január 31-ig fokozatosan létrejövő rendszer első fázisaként 2001. április 30-ig ki kell alakítani az elektronikus közbeszerzés informatikai rendszerét olyan szintig, hogy az alkalmas legyen a szállítók jegyzékének kialakítására és közzétételére, valamint -- az informatikai termékek és szolgáltatások tekintetében -- az egyszerűsített eljárások lefolytatására úgy, hogy azokban elektronikus iratokat és digitális aláírásokat lehessen használni. A technikai kialakítást követően pedig legalább két hónapot kell biztosítani a rendszer felhasználóinak felkészülésére.
Ezzel összefüggésben -- derül ki a határozatból -- az informatikai termékekre és szolgáltatásokra szóló központosított közbeszerzési szerződéseket úgy kell megkötni, hogy azok hatálya az elektronikus közbeszerzés rendszeréhez tartozó szervezetekre 2001. július 1-jétől ne terjedjen ki.
Az elektronikus közbeszerzés informatikai rendszerét müködtető, valamint az eljárással kapcsolatos hitelesítő tevékenységet ellátó szervezet megbízásának, illetve megalakításának határideje is ez év április 30-a. Az elektronikus közbeszerzés informatikai rendszerét második fázisban 2001. október 31-ig, a harmadikban 2002. január 31-ig kell továbbfejleszteni. Ekkorra -- egy elvégzendő vizsgálattól függően -- alkalmasnak kell lennie az ellenérték elektronikus úton való megfizetésére. Továbbá arra, hogy a központosított közbeszerzés hatálya alá tartozó valamennyi árut és szolgáltatást ezen a rendszeren keresztül lehessen beszerezni, valamint arra is, hogy bármely szervezet alkalmazhassa önként az egyszerűsített elektronikus közbeszerzési eljárás szabályait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.