Ismét bebizonyosodott, hogy Magyarország egymaga képtelen kivédeni a környező országok ökológiai tévedéseit, ezért a kormány eltökélt szándéka, hogy Szlovákiával, Ukrajnával, valamint Romániával haladéktalanul kezdődjenek meg a tárgyalások az erdősítés kapcsán -- felelte lapunk kérdésére Fónagy János vízügyi miniszter. Jóllehet a Széchenyi-terv árvízvédelmi programja elsősorban a gátépítésre helyezi a hangsúlyt, a vízügyi miniszter úgy fogalmazott: a végtelenségig nem lehet töltéseket építeni. Ismert, hogy szakemberek (a miniszterhez hasonlóan) az utóbbi években bekövetkezett, pusztító erejű árvizeket elsősorban a vízgyűjtő területeken végbemenő kontrollálatlan erdőirtással magyarázzák.
Bár a folyó Tokajig már apad, Vásárosnaménynál pedig visszatért a medrébe, teendő még mindig bőven akad a Felső-Tisza vidékén. Az árvízzel sújtott területeken ugyanis a hét végéig már 127, többségében vályogból épült lakóház dőlt össze, számuk azonban a kiszáradást követően növekedni fog. További 150 válhat lakhatatlanná az elkövetkező hetekben -- jelentette ki Szentes György, a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivője. A térséget meglátogató Orbán Viktor miniszterelnök ennek kapcsán kijelentette: a kormány a magánházak újjáépítéséhez -- a korábbi katasztrófákhoz hasonlóan -- segítséget fog nyújtani.
Miután a legszegényebbek házai dőlnek össze az amúgy sem gazdagnak mondható országrészben, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a hosszú távú programjának megfelelően már felvette a kapcsolatot építőipari cégekkel. Nemcsak a kitelepítettek, hanem a mentő- és a védelmi személyzet, illetve a befogadó települések számára is segítséget nyújt a kedd óta a helyszínen lévő humanitárius szervezet. A szeretetszolgálat illetékese, Győri Lajos elmondta: a napi élelmiszerek biztosításán túl tisztálkodó-, tápszereket, vitaminkészítményeket, gyógyszereket, ásványvizet juttatnak el -- a teljesen elszigetelt településekre helikopterrel -- az érintettekhez. A határontúliak megsegítésére tett kísérleteik egy része az ukrán hatóságok szervezetlensége miatt azonban kudarcba fulladt.
Négy fertőtlenített településre már visszaköltözhettek a kilakoltatottak, Tarpáról és Tivadarról gyakorlatilag lefolyt a víz. A Vásárosnamény térségében visszamaradó, magától el nem folyó vizet szivattyúval vezetik el. A védekezés súlypontja áttevődött a Záhony alatti, Lónyay-főcsatorna alsó és középső szakaszára, ahol jelenleg is magasítják, illetve megtámasztják a töltéseket. Tiszafüred és Csongrád közt befejezték a nyári gátak elbontását, amire a gyors lefolyás érdekében volt szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.