BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Fehér"-munka diákoknak

Évente közel 100 ezer diák dolgozik tanulmánya mellett különböző iskolaszövetkezetekben, kiegészítve vagy megteremtve ezzel a havi megélhetés, a lakhatás vagy épp a képzési költség anyagi hátterét. Egy dolgozó diák így -- attól függően, hogy milyen munkát végez -- havonta nettó 30-50 ezer forintot is megkereshet.

A diákhitel őszi bevezetéséig (amely évente 210 ezer forintban limitált hitelhez segíthetné a hallgatókat) és a jelenlegi foglalkoztatási törvények értelmében úgy tűnik, a szövetkezeti munkavállalás a hallgatók egyetlen legális jövedelemszerzési lehetősége, a cégek és vállalatok ugyanis nem feltétlenül részesítik előnyben a diákok részmunkidős foglalkoztatását. A szövetkezeti tagság előnye ráadásul az is, hogy a megrendelő, megbízó esetleges fizetésképtelenségekor -- a törvényi garanciáknak megfelelően -- az iskolaszövetkezet fizeti ki a hallgató járandóságát, majd ezt követően -- jogi úton -- maga a szövetkezet hajtja be a cégnél az elmaradt munkabért. Országosan 40-50 iskolaszövetkezet működhet, a legismertebbek: MeloDiák-Universitas, Mind-Diák, Student, Fürge Diák, MŰISZ.
Az iskolaszövetkezetnek minden esetben oktatási intézményhez kell kapcsolódnia, és csak 17 évesnél idősebb, nappali tagozatos hallgató lehet a tagja. Az új tag belépési nyilatkozat után lesz a szövetkezet tagja -- a szervezetenként eltérő belépési díjat kilépése után visszakapja. A tagok a szövetkezet tulajdonosai, a tagság szavazati jogot jelent a közgyűlésben.
A Mind-Diák -- befogadó oktatási intézménye a Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola -- az egyik legnagyobb hazai iskolaszövetkezet, amely diákokat biztosít különböző cégek megrendeléseihez. A szövetkezet -- a Meló-Diákkal közösen -- lefedi a hazai diákmunkapiac 50-60 százalékát. A Mind-Diák szövetkezeti taglétszáma országosan 15 ezer hallgató, havonta átlagosan 3-6 ezer főt foglalkoztatnak, és havi megrendelőik száma meghaladja a 250-et. Dénes Rajmund, a Mind-Diák cégvezetője lapunknak elmondta: a törvények értelmében a szövetkezeteken keresztül kaphatnak leggyorsabban "fehér"-, azaz legális munkát a hallgatók. A munkadíjak kiszámítása meglehetősen eltérő, és nagymértékben függ a létszámtól és az elvégzendő munka idejétől, a tevékenység jellegétől, valamint attól, melyik régióban, melyik városban van a munka. Egy azonban biztos: minden munkáltatót köt a minimálbérhez kapcsolt óradíjszámítás, azaz egy óráért legkevesebb bruttó 230 forint munkadíj adható.
Kisebb és inkább fővárosi lefedettséget biztosít a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 6 ezer tagot számláló iskolaszövetkezete, a MŰISZ. A szövetkezet havonta 800 diákmunkaerőt "kölcsönöz" a cégeknek. Rácz Attila, a MŰISZ igazgatója azt mondta: a szervezet nagyon szorosan kötődik az egyetemhez. A MŰISZ a szövetkezeti létből adódóan a tagok tulajdona, a két közgyűlés között a tulajdonosi jogokat a hallgatói önkormányzat gyakorolja. A munkából származó bevétel természetesen a munkavállaló hallgatóé, a profit viszont -- egyedüliként az iskolaszövetkezetek között -- visszakerül az egyetemi rendszerbe rendezvények, kari kiadványok finanszírozására.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.