BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konjunktúra a könyvpiacon

Derűlátó hangulatban készülhet a hazai könyvszakma az április 26--29-i VIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra, amelyre rég elkelt minden beépíthető négyzetméter. Mint Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) és a könyvfesztivál igazgatója elmondta: 1997 óta minden esztendőben az inflációt meghaladó mértékben növekedett az éves könyvforgalom. Tavaly az inflációt nem érte el az árdrágulás, viszont a forgalom 15,4 százalékkal volt nagyobb, mint 1999-ben.

Noha a hazai könyvszakma a kilencvenes évek első felében az összeomlás szélére jutott, 1997 novemberében--decemberében érzékelni lehetett, hogy ez a folyamat megfordult. Míg a korábbi években nem volt erre elég fizetőképes kereslet, 1997 végén, amikor az emberek már jobban megengedhették maguknak ezt a "luxust", ismét elkezdtek könyveket vásárolni. Mint Zentai Péter László elmondta: a tavalyi forgalom 38,64 milliárd forint volt, s ez 15,4 százalékos növekedést jelent. Érdekes a 2000-es könyvforgalom tematika szerinti megoszlása: az összforgalom 27,8 százalékával részesedik a közoktatási tankönyvek, nyelvkönyvek ágazata, s szinte ugyanennyit, 27,4 százalékot értek el az ismeretterjesztő könyvek. Harmadik helyen állnak a tudományos művek, szakkönyvek, lexikonok, szótárak, amelyek évi összforgalma tavaly a piac 20,1 százalékát adta.
Három százalékkal visszaestek 1999-hez képest, de így is jól szerepeltek a szépirodalom kategóriájába sorolható művek, amelyek részesedése az éves összforgalomból 15,2 százalék volt. Jelentősen nőtt az ifjúsági és gyermekkönyvek piaci aránya tavaly, ezen kiadványok az összforgalom 4,8 százalékát adták, az 1999-es részesedés dupláját. Ebben óriási szerepet játszott a Harry Potter-regények páratlan sikere, de Zentai Péter László szerint a Potter-kötetek hatására a gyerekek elkezdtek más könyveket is olvasni. Mint az Animus Kiadó vezetőjétől, Gábor Anikótól megtudtuk, az első Harry Potter-kötet már körülbelül 100 ezer példányban fogyott el, a négy regényből együtt körülbelül 250 ezer példányt vásároltak már meg.
Szintén érdemes még kiemelni, hogy a CD-ROM-ok 2000-es eladási adatai a piac 4,7 százalékát jelentik. Ez a szám 1999-ben 3,8 volt, 1998-ban viszont még az összforgalom 1 százalékát sem érte el, a CD-ROM-ok piaca tehát jelentősen növekszik az MKKE adatai szerint.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.