BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Keresik a kompromisszumokat

A Belügyminisztérium (BM) kompromisszumos megoldást keres az őszi ülésszak elején az Országgyűlésben ismét részletes vitára kerülő fegyvertörvény-tervezet legtöbb vitát kiváltó pontjainak módosítására. A törvényjavaslatot tavasszal már tárgyalták a képviselők, de a véleménykülönbségek miatt végül az általános vita után "elfektették".

Az országgyűlési képviselők várhatóan már a szeptemberben kezdődő őszi ülésszak első üléshetén nekigyürkőzhetnek másodszor is a tavasszal sok vitát kiváltó fegyvertörvény-javaslat tárgyalásának. A kormány őszi jogalkotási programjában szereplő tervezet -- amelynek elfogadásához elegendő a feles támogatás -- még márciusban került a honatyák elé, a tervezett szigorítások mértékéről azonban a legnagyobb kormánypárton belül sem alakult ki egységes álláspont, ezért az általános vitát követően "elfektették" az indítványt.
A törvénytervezet egyik fő célja a magánkézben lévő lőfegyverek számának csökentése lenne. Egy az elmúlt év végén elvégzett felmérés szerint Magyarországon 96 780 természetes személynek volt fegyvertartási engedélye. A nyilvántartott lőfegyverek száma 205 ezer volt, amelynek fele gáz- és riasztó-, fele pedig éles lőfegyver volt.
Az eredeti tervezet elfogadása értelmében szeptember 1-jétől csak az értékszállítást végző vagyonőrök kaphattak volna lőfegyvert, azonban ezt a kormánypárti politikusok egy része is indokolatlannak találta. Lapunk úgy tudja: a nézetkülönbségek feloldása érdekében a BM jelenleg egy kompromisszumos megoldáson dolgozik. Az elképzelések között szerepel, hogy az értékszállítást végzők mellett azok a vagyonőrök is megtarthatnák fegyverüket, akik riasztásra, bűncselekmény elkövetésének feltételezett helyszínére vonulnak ki ellenőrzés céljából. Emellett a tárca szakértői annak a lehetőségét is vizsgálják, hogy az objektumok őrzését végző vagyonőrök olyan kis kaliberű, gumilövedéket kilövő flóbertpisztolyt viselhessenek, amellyel bárki harcképtelenné tehető, de az emberi élet kioltására gyakorlatilag alkalmatlan.
A tárca ugyanakkor változatlanul a rendőrség hatáskörében hagyná a fegyvertartási engedély megszerzése iránti kérelmek elbírálását, s a gáz- és riasztópisztolyok tartását továbbra sem kötné engedélyhez. A BM azokon a pontokon sem változtatna, amelyek megszüntetnék a parlamenti képviselők, a miniszterek, a polgármesterek, valamint az államigazgatási apparátus vezetőinek alanyi jogosultságát a fegyvertartásra.
A tervezett változtatások ellenére a legnagyobb ellenzéki párt továbbra sem támogatja a tervezetet. Az MSZP legfőbb kifogásai közé tartozik, hogy a javaslat csak a legális fegyverekkel foglalkozik, s nem veszi figyelembe, hogy az illegálisan tartottak ennél jóval nagyobb fenyegetést jelentenek a társadalomra. A lapunk által megkérdezett kormánypárti politikusok szerint azonban az illegális fegyverek kérdését a fegyvertörvény elfogadását követően kellene rendezni egy több jogszabályt érintő módosítócsomag kidolgozásával.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.