BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új kezdeményezés, ismert álláspontok

A parlamenti létszámcsökkentésről indulhatnak újabb egyeztetések az MSZP és a Fidesz között, miután Szájer József frakcióvezető találkozót kezdeményezett szocialista kollégájával, Nagy Sándorral. A pártok két éven keresztül -- egy parlamenti eseti bizottság keretében -- minden eredmény nélkül tárgyaltak a kérdésről. Szakértők szerint a létszámcsökkentés nem jár érdemi költségmegtakarítással.

Az MSZP elnöksége ma tárgyal Szájer József tegnap bejelentett kezdeményezéséről, miszerint a két párt frakcióvezetője egyeztessen a kisebb parlament megteremtéséhez szükséges jogszabály-módosításokról -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Nagy Sándor. Szájer József levélben fordult az MSZP frakcióvezetőjéhez; mint írta, "örömmel értesült" Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt bejelentéséből arról, hogy a szocialisták "megváltoztatták korábbi véleményüket, és most már támogatják a kisebb parlament létrehozásának gondolatát". Nagy Sándor kiemelte: kormányfőjelöltjük komplex, a kétkamarás parlamenttel számoló javaslatot tett, amelynek elemei nem választhatók szét egymástól. A találkozó várhatóan létrejön, annak eredményei kapcsán azonban korai lenne bármit megelőlegezni -- tette hozzá az MSZP frakcióvezetője.
A két párt -- jelenlegi nyilatkozataiktól függetlenül -- pontosan ismeri egymás álláspontját, így politikusai értelemszerűen tisztában vannak azzal is, hogy a kétharmados többséget igénylő választójogi reform megvalósítására ebben a ciklusban nincs esély. A kisebb parlament volt az egyik fő téma a két éven keresztül, 1999 márciusától működő választójogi reformbizottságban. A testület eredmény nélkül fejezte be munkáját. Ennek egyik legfőbb oka az volt, hogy politikai megfontolásból a két nagy párt eltérő technikai megoldásokat dolgozott ki a létszámcsökkentésre. A legnagyobb kormánypárt kitartana az kétfordulós választási rendszer mellett, míg az MSZP egyfordulós szisztémában gondolkodik. Ennek gyakorlati jelentősége az, hogy a második forduló a politikai tömböknek kedvez a visszalépési lehetőségek miatt. A jobboldali pártok között ez működik is Magyarországon, a szocialisták azonban nem számíthatnak választási szövetségesre. A létszámcsökkentésen túl a két nagy párt filozófiája is eltérő: míg a Fidesz inkább a stabil kormányzást biztosító -- kisebb mértékű "túlnyerést" engedő -- választási rendszerre voksol, addig az MSZP a parlament összetétele és a választói akarat közötti nagyobb összhangot biztosító arányosságra "esküszik".
A Világgazdaságnak korábban több szakértő is úgy nyilatkozott: a magyar választási rendszer a jelenlegi helyzetnek megfelelő, európai mércével nézve pedig átlagosnak tekinhető mind a parlament létszáma, mind a választások arányossága szempontjából. Az Országgyűlés létszámának csökkentése nem jár számottevő költségmegtakarítással: a parlament büdzséje jelenleg sem nevezhető kiemelkedőnek, ugyanakkor egy lényegesen kevesebb képviselőből álló törvényhozás nagyobb szakértői kiadásokat feltételez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.