Miközben a világsajtó még mindig a vasárnapi, emberi embriósejt klónozásáról szóló bejelentést taglalja, az AP híriroda azt jelentette: a Clonaid nevű kaliforniai kutatóintézet (az egyik ufóhívő egyházi szervezet támogatásával) már korábban végrehajtotta ezt a fajta sejtklónozást.
"Örülük, mert most már nem vagyunk egyedül ebben a küzdelemben, de mi már jóval korábban feltettük az internetre az emberi embrió klónozásáról szóló képünket" -- fejtegette a Clonaid vezetője, Brigitte Doisselier, egyúttal üdvözölte a hét végén nyilvánosságra került akciót.
Az amerikai Massachusetts államban működő Advanced Cell Technology (ACT) vasárnap tette közzé, hogy hat sejtből álló emberi magzatot klónoztak, s ezt a tudást nem emberek reprodukálására, hanem több betegség gyógyítására akarják felhasználni (VG, 2001. november 26., 1. oldal).
A Clonaid szerint ők kettővel több sejtig jutottak. Doisselier hozzáfűzte: amint beadják saját eljárásuk szabadalmaztatási kérelmét, részletesen beszámolnak eddigi tapasztalataikról egy szaklapban.
Severino Antinori olasz kutató és a Kentucky államban működő Amerikai Andrológiai Intézet alkalmazottja, Panayiotis Zavos görög kutató szerint ők már az év elején eljutottak erre a szintre. A brit The Sun című burlvárlap azt állítja, hogy Zavosék még karácsony előtt Nagy-Britanniában is klónozni akarnak egy emberi magzatot. Ám, ha ez valóban megtörténne, akkor sem számíthatnak sikerre brit földön, mert a helyi törvények értelmében ott tilos beültetni a klónozott embriót női méhbe.
Más szakemberek eközben továbbra is kétkedéssel fogadják a szóban forgó klónozás azonnali hasznosításáról szóló híreket. Többségük meggyőződése, hogy betegségek gyógyítására legfeljebb akkor lesz esély, ha a sejtek száma meghaladja a 100-150-et.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.