BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevés a bor - de jó még lehet!

Kevesebb lesz a bor az augusztus közepén előrejelzett 3,5-3,6 millió hektoliternél, ám jelenleg még pontosan nem prognosztizálható, hogy mennyivel marad el a várttól a fejtett újbor mennyisége - mondta Urbán András, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A szakember közölte: a csökkenés oka elsősorban a kedvezőtlen időjárás. Több helyen a szőlőszemek rothadás miatt lett kevesebb a termés, illetve a napfényes órák száma nem volt elegendő a kocsány fásodásához, és ezáltal megváltozott a kocsány és a bogyók súlyaránya, azaz kevesebb lett a bogyók úgynevezett hússúlya. A szőlő minőségét tekintve a korai és középérésű fajtáknál az előző két-három évjárathoz képest 1-2-3 mustfokkal is alacsonyabbak a beérési cukorfokok. Urbán András példaként említette a szürkebarátot, amely tavaly 18-21 mustfok körüli értéket mutatott, az idén pedig 15-18,5 cukorfok között ingadozik. A mustfok értéke attól is függ, hogy a gazdálkodók milyen mértékben terhelték meg az ültetvényeket - mondta a szakember.

A kevesebb termés miatt növekedett a szőlő ára mintegy 5-15 százalékkal fajtától függően. A fehérszőlők alapára 30-60 forint lett kilogrammonként. A kékszőlők esetében az ár általában nem változott, mert azokat nem keresik olyan mértékben, mint a fehér fajtákat. Így áruk 40-80 forint között mozog kilogrammonként. Urbán András jelezte azt is, hogy a szakemberek még újbort érdemben nem tudtak bírálni, ám a mustok savasabbak.

Az augusztusi készletfelmérés szerint mintegy 3,2 millió hektoliter óbor van a pincékben. Emellett a feldolgozói értékesítési árak is 10-20 százalékkal alacsonyabbak az előző évinél. A vörösborok és a rozé átlagára a múlt év augusztusában 240 forint volt literenként, most pedig 200 forint körül mozgott. A fehér asztali és tájborok esetében a múlt év augusztusában nagybani kereskedelmi értékesítéskor mintegy 183 forintot fizettek literenként, míg az idén ez 160 forint volt.

A főtitkár szerint ezek a körülmények indokolták, hogy Magyarország az Európai Unióhoz fordult annak érdekében, hogy az unió illetékesei járuljanak hozzá 500 ezer hektoliter bor krízislepárlásához. A szakemberek az új termés alapján most felmérik az augusztusi krízislepárlási igények indokoltságát.

Amennyiben kedvező lesz az időjárás, úgy a szüretet október 20. körül lehet befejezni az országban, kivéve Tokaj-Hegyalját. Itt ugyanis kedvező időjárás esetén még sok aszúszem képződhet és a szüret befejezése október végére, november elejére várható. (MTI Eco)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.