BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány szerint Antall József a helyes irányba lépett

A magukat magyarnak vallókért vállalandó felelősséget hangsúlyozta a kormányfő a Magyar Rádiónak adott interjújában. A mindenkori magyar kormánynak felelőssége van azokért, akik magukat magyarnak vallják - mondta Gyurcsány Ferenc Antall József néhai miniszterelnök egykori kijelentésével összefüggésben. A kormányfő szerint Antall József ezt a kérdést helyes irányba kinyitotta, amikor lélekben 15 millió magyar miniszterelnökének tartotta magát. Akkor sem a Fidesz, sem az MSZP nem értett egyet a kijelentésével - idézte fel Gyurcsány Ferenc.
"Soha-soha nem kérdőjelezném meg", hogy a mindenkori magyar kormányoknak az önmagukat magyarnak vallókért, azokért, akik ezzel a kultúrával, ezzel a nyelvvel, ezzel a történelemmel azonosítják magukat, van felelőssége, "és mi ezt gyakoroljuk is" - hangsúlyozta a kormányfő, aki szerint pontosabb az a megfogalmazás, s ő is így fogalmazott, hogy "10 millió magyar nevében, 15 millió magyar érdekében".
Hozzáfűzte: az antalli kifejezésről az MSZP és a kormány azt gondolja, hogy oktalanul lehet olyan viták táptalaja, amely vitákból ebben a térségben veszekedés, bizonytalanság fakad.
Magyarországnak van történelmi felelőssége, hogy itt a stabilitást is megteremtse, és a stabilitás szempontját mindig figyelembe vegye, amikor azt a felelősségég gyakorolja, ami a határon túl élőkért van, és amely felelősség múlhatatlan - tette hozzá magyarázatul.
Gyurcsány Ferenc megítélése szerint nem arról szól Magyarországon a politikai vita, hogy az egyik nemzeti, a másik nemzetietlen, hanem arról, hogy ki miként képzeli el úgy a határon túl élők identitásának, magyarságtudatának megőrzését, támogatását, hogy közben arra is figyeljen: a térségben a sokat veszekedő államok között fennmaradjon a béke és biztonság. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.