Érdemes-e újra beszállni a részvényekbe, vagy inkább a tartós stagnálásra felkészülve más alternatívákat kell keresni? Minden befektető esete más és más, ám az többnyire „bejön”, hogy hosszú távon a nagyobb kockázat magasabb hozammal párosul. A különböző befektetések közötti választás nagyrészt az egyén élethelyzetétől függ. Ezúttal kilenc befektetési portfóliót állítottunk össze 3, 30 és 50 millió forint befektetésre, a kockázatviselési hajlandóság függvényében.
A befektetési portfólió összeállításakor több szempontot kell figyelembe venni. Mindenekelőtt nagyon fontos a megtakarítás nagysága, vagyis hogy mekkora összeget szeretnénk befektetni, hiszen egészen más szempontok érvényesülnek egy egymillió forint alatti összeg esetében, mint például 10 millió felett. Egyes szakértők véleménye szerint kellően diverzifikált portfóliót – amely a nemzetközi piacon is érdemben szelektál – 20-25 millió forinttól lehet felépíteni.
A befektetések kiválasztásánál lényeges szempont az idő is, vagyis hogy milyen időtávban gondolkodunk, mikor szeretnénk hozzáférni a megtakarításainkhoz. Elképzelhető ugyanis, hogy valaki gépkocsit vagy éppen lakást szeretne venni pár éven belül, de olyan is akadhat, aki már a nyugdíjaséveire gyűjt. Amennyiben valamilyen meghatározott szándékkal takarít meg az illető, figyelembe kell vennie a befektetés volatilitását, azaz nem szerencsés, ha az autóvásárlásra félretett pénz egy tőzsdei lejtmenet miatt jelentősen csökken. Érdemes a portfólió felépítésénél mérlegelni, hogy a megtakarítás egyes részeihez várhatóan mikor szeretne hozzáférni, s ennek megfelelően rövid, közép-, illetve hosszú távú befektetésekbe helyezni az összeget.
A kockázatviselési hajlam függvényében is változik a portfólió. Bár hosszú távon a statisztikák szerint egyértelműen a részvényeken lehet a legnagyobb hozamot elérni, a magánszemélynek érdemes tisztában lennie azzal is, hogy a legnagyobb kockázatot is ez a szegmens hordozza. Aki nem tud nyugodtan aludni amiatt, hogy a részvénye aznap öt százalékot esett, illetve folyamatosan attól retteg, hogy elveszíti a tőkéjét, az ne fektessen részvénybe, vagy csak egy nagyon csekély részt.
A portfólió összetételének megfelelő kiválasztását az élethelyzet alakulása is kikényszerítheti. Fiatalabb korban érdemesebb kockázatvállalóbb magatartást követni, hiszen hosszú távon vonzó hozammal kecsegtethetnek a részvények, illetve az alternatív befektetések – függetlenül attól, ha néhány évben veszteségesek voltak –, ám ahogy közelednek a nyugdíjasévek, úgy érdemes mérsékelni a kockázatosabb befektetések arányát.
Szakértők szerint nem szabad megfeledkezni az aktív portfóliókezelésről sem, vagyis a portfólió összetételét érdemes időről időre felülvizsgálni. Ez jelenthet évi egy-két alkalmat, de akkor is szükséges erre időt szánni, ha valamilyen váratlan esemény történik. Jó példa erre a forint árfolyamának drasztikus csökkenése, amely a deviza-befektetések irányába mozdíthatta el a magánszemélyt, avagy az állampapír-piaci hozamok számottevő emelkedése, amely jó beszállási pontot jelenthetett a magánszemélyek számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.