BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a kép és az összművészet ideje

A Liliom utcai Trafó Kortárs Művészetek Házában az évad egyik legnagyobb szabású programja kezdődött szerdán, a november 28-ig tartó Temps d’Images Fesztivál, amelyet az Európai Unió Kultúra 2000 keretprogramja támogat. A nemzetközi sorozat alcíme: Eljött a képek ideje, s ennek keretében francia, norvég, kanadai és magyar előadók lépnek fel. A Trafóban a különböző műfajokat izgalmasan elegyítő produkciók láthatók, s lesz néhány rendezvény a MU Színházban és a Flórián Műhelyben is.

Kevés kulturális projekt kap hároméves támogatást a Kultúra 2000-től, a Budapesten másodjára megszervezett Temps d’Images ezek egyike. A fesztivál 2002-ben jött létre az ARTE kulturális tévécsatorna és a franciaországi Ferme du Buisson kortárs művészeti központ kezdeményezésére, s négy év alatt európai művészeti hálózattá nőtte ki magát, amelyhez Brüsszel, Liszszabon, Róma és Düsseldorf után csatlakozott a Trafó és a MU Színház révén Budapest is, továbbá Tallinn, Riga, Varsó és Montreal. A nemzetközi programsorozat szeptembertől decemberig látható a 10 partnerintézmény színpadain.

A nemzetközi fesztivál merít a képzőművészet, a film, a video- és digitális technikák eredményeiből. Az idei produkciók mindegyike kilép a műfaji keretek közül, ennek egyik csúcsteljesítménye a kanadai Compagnie UBU előadása, a budapesti fesztivál nyitódarabja, amely összesen 10 alkalommal, még ma 17, 19 és 21, valamint holnap 17 és 19 órakor is látható a Trafóban (bőven kínál érdekességeket a sorozat – érdemes böngészni a www.trafo.hu honlapot).

Mint Szabó György, a Trafó igazgatója lapunknak elmondta: a Kultúra 2000-hez a párizsi partner és az ARTE televízió pályázott, a Trafónak társpartnerként öt százalék feletti összeggel kell részt vennie a fesztivál lebonyolításában. Mivel hatalmas költségvetésű eseményről van szó, ezért a Trafó is sokat áldozott erre, ugyanakkor most egész Európában látják a tévénézők azt a reklámot, amely Budapestet is hirdeti az ARTE csatornán. A Trafó egy évben 95 ezer eurót költ a fesztiválra, ehhez partner a Francia Intézet, a Lengyel Intézet és a Nemzeti Kulturális Alap. Szabó György hozzáfűzte: a Trafó körülbelül 130 ezer eurót kap a Kultúra 2000-től a három év alatt, a különbözetet a Trafónak kell előteremtenie.

A helyek maguk állítják össze saját programjukat, a közös produkció az idén Alexandre Castres (aki a világhírű Wuppertali Táncszínház tagja volt) premierje, amely végigutazza a fesztiválokat. Az érdeklődés külföldön meglehetősen nagy, tavaly Lisszabonban 50 ezer, Rómában 40 ezer ember látogatta az eseményt. Szabó György becslése szerint összesen 150-160 ezer néző láthatja a fesztivál produkcióit a különféle helyeken.

A jegyárak változók, Rómában és Lisszabonban például drágábbak a belépők, Düsseldorfban átlagosak, Párizsban olcsók. A Trafó igyekszik alacsonyan tartani az árakat, hogy minél több emberhez eljuthassanak ezek a produkciók, amelyek nálunk még nem olyan keresettek, mint Nyugat-Európában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.