A német konzervatív lap, a Die Welt szerint a 2012-es Európa-bajnokságot elnyerő Lengyelország és Ukrajna futballvezetői kapcsán a korrupciót emleget és azt feltételezi, hogy a közös Eb nem az egyszerű embereknek, hanem a nagyvállalatokat irányító oligarcháknak lesz majd jó.
Változatlan a csodálkozás Németországban annak kapcsán, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) végrehajtó bizottsága Lengyelországnak és Ukrajnának ítélte a 2012-es Európa-bajnokság rendezési jogát.
A csütörtöki kommentárok napirendre tértek ugyan a döntés felett, és a horvát-magyar közös pályázatról alig ejtettek szót - csupán annyit, hogy egyetlen szavazatot sem kapott. Inkább a határozat kockázataival vannak elfoglalkozva. Az állásfoglalások többsége azt fejtegette, hogy részben politikai döntés született, még pedig azzal a céllal, hogy segítsék Varsó és Kijev európai közeledését.
A tekintélyes konzervatív Die Welt egyebek között arra mutatott rá, hogy a rendezők óriási kihívás előtt állnak, miközben vezető funkcionáriusaikra régóta a korrupció gyanúja vetül. Mindkét országra "a régi idők focija" jellemző, a posztkommunista struktúrák, a korrupció és az oligarchák hatalma.
Az újság szerint mind a lengyel, mind az ukrán szövetség elnöke az európai futball "legsötétebb alakjai" közé tartozik. A Die Welt felidézte az ukrán Hrihorij Szurkisz pályafutását, a szovjet időkben elfoglalt szerepét, a Dinamo Kijev élén eltöltött éveket, ennek kapcsán pedig egy spanyol bíró megvesztegetését, ami a csapat kizárásához vezetett a Bajnokok Ligájából 1995-ben.
A lap szerint nem kevésbé kétes a bizonyítványa lengyel kollégájának, Michal Listkiewicznek sem. Az újság ezzel összefüggésben kiemelte a lengyel labdarúgást az év elején megrázó botrányt, amelynek során a rendőrség a szövetség több tisztségviselőjét őrizetbe vette, s a sportért felelős miniszter átmenetileg az egész szövetség vezetőségét felfüggesztette.
Mindennek nyomán a Die Welt arra következtetett: ilyen háttérrel aligha valószínű, hogy a két ország lakossága különösebben profitál majd a 2012-es Eb-ből, ami sokkal inkább egyfajta támogatási programot jelent a vállalati szférában tevékenykedő oligarchák számára. Ezzel összefüggésben a cardiffi döntés számos erkölcsi kérdést vet fel - vélekedett a lap.
Hasonló kételyeket fogalmazott meg a többi német újság is, hozzátéve még a huliganizmus problémáját Lengyelországban. Egyes vélekedések szerint a lengyel szurkolók erőszakos, többnyire szélsőjobboldali magatartása az egyik legkirívóbb Európában.
Szergej Bubkának, Ukrajna egykori rúdugró olimpiai bajnokának a világ sportjában betöltött hatalmi státusát igazolta az a "sokkszerű" győzelem, amelyet a lengyel-ukrán pályázat aratott a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság rendezési jogáért lezajlott versenyben - írta csütörtöki kommentárjában a The Guardian.
A kijevi olimpiai stadion (fotó: AFP)A legnagyobb baloldali brit napilap szerint a sokszoros ukrán világcsúcsdöntő játszotta a kulcsszerepet az UEFA végrehajtó bizottsági tagjai többségének meggyőzésében arról, hogy vállalják az első számú európai labdarúgó torna keletre vitelének nem kis kockázatát.
Bubkából nagy tekintélyű sportpolitikus vált, mióta abbahagyta a versenyzést. Befolyásos tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) és a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) tanácsának, és a lengyel-ukrán pályázat melletti elkötelezettségét mutatta, hogy a héten inkább Cardiffban volt, a pályázat végső bemutatásán, és nem a 2008-as nyári olimpiát rendező Pekingben, ahová az eredeti tervek szerint a NOB értékelő testületének tagjaként látogatott volna. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.