Jöhet a bigámia? Nevetséges kérdések az OVB előtt
Az OVB 5:3 arányban hitelesítette azt a kérdést, hogy "Egyetért-e Ön azzal, hogy a 2010-es általános országgyűlési képviselőválasztáskor 193 parlamenti képviselő kerüljön megválasztásra a jelenlegi 386 helyett?". A testület szerint a kérdés egyértelmű és nincs kizáró ok a népakarat érvényesülésére - idézi a Népszabadság a távirati irodát.
A testület 5-2 arányban elutasította az "Egyetért-e ön azzal, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson az azonos neműek házasságának lehetővé tétele érdekében?" kérdés hitelesítését. A vitában elhangzott, hogy az Alkotmánybíróság a házasság fogalmát korábban úgy értelmezte, hogy az a nő és a férfi életközössége.
Az OVB elé került kérdések között szerepelt a következő is: "Egyetért-e ön azzal, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson annak érdekében, hogy egy embernek egyidejűleg több házastársa lehessen?". A vita során Fazekas Marianna arról beszélt, hogy a nemzetközi egyezmények nem tartalmaznak erre vonatkozóan szabályozást. Az európai kultúrkörben azonban mély gyökerei vannak a monogám házasságnak.
Vejkey Imre, a testület KDNP szerint elmondta: az emberi jogok egyetemes nyilatkozata szerint a házasság férfi és a nő életközössége. Az egyes számú megfogalmazás arra vonatkozik, hogy a nyilatkozat a monogám házasságot tartja alapvetőnek. Többen felhívták a figyelmet arra, hogy a magyar jogrendben a Büntető törvénykönyv tiltja a bigámiát, ami azt jelenti, hogy alapvetőnek a monogámiát tekintik.
Az ülésen Szoboszlai György felvetette: az OVB forduljon az Országgyűléshez azzal a kéréssel, miszerint úgy változtassák meg a választójogi törvényt, hogy a testületnek ne kelljen nagy számú komolytalan kérdéssel foglalkoznia. Az egyre több meggondolatlan és szinte nevetséges felvetés lejáratja a népszavazás intézményét, magát az OVB-t és ellehetetleníti a testület munkáját.
A testület tagjai úgy döntöttek, hogy következő ülésükön foglalkoznak ezzel a kérdéssel.


