Borisz Csertok, a szovjet űrprogram alapítója 1957 óta először, 95 évesen beszélt a Szputnyikról egy az AP hírügynökségnek adott interjú sorozatban.
Beszámolójából kiderül: a résztvevők távolról sem voltak biztosak abban, hogy az űrutazás sikeres véget ér, a küldetés megszervezésébe és technikai lebonyolításába ugyanis komoly hibák csúsztak. Ennek ellenére a program sikeressé vált, Csertok véleménye szerint azért, mert „minden rakétát úgy szerettek, mint a kedvesüket, és a szívüket adták volna azért, hogy repülni lássák őket”.
A Szputnyik űrhajó távolról sem a tudományos megfigyelés szándékával emelkedett a Föld fölé. A szovjet technikusok azt a feladatot kapták, hogy építsenek olyan interkontinentális ballisztikus rakétát, amelynek teljesítménye jóval meghaladja az amerikaiak hasonló fegyverét, és képes arra, hogy hidrogénbombát dobjon az Egyesült Államokra.
Mivel azonban nem álltak rendelkezésre pontos adatok az amerikai kapacitásokról, a szovjet R-7 rakétát olyan erősre tervezték, hogy megfelelővé vált egy űrhajó világűrbe juttatásához.
Bár az orosz vezetés eleinte ragaszkodott az R-7 katonai felhasználásához, a tudósoknak végül sikerült meggyőzniük a Kremlt arról, hogy a Szputnyiknak fel kell szállnia. A mindössze 92 kilogrammot nyomó űrhajó végül 1957 október 4-én hagyta el a Föld légkörét, a szovjetek ezzel megnyerték a világűr meghódításáért folyó versenyt az amerikaiak ellen.
A kilövésről film látható a multimédia - videó rovatban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.