BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Járai: lezüllött a közgazdász szakma, a GKI túl közel került a politikához

A Magyar Nemzeti Bank volt elnöke szerint mára bebizonyosodott, hogy a magyar gazdaság a konvergenciaprogramtól nem került jobb helyzetbe, a szakmai tisztánlátást nehezíti, hogy számos kutatóintézet állami támogatásokat kap, így nem tekinthető objektívnek.

Járai Zsigmond nemrég megjelent könyvek kapcsán adott interjút a Magyar Hírlapnak, amelyben beszámolt arról, műve bizonyára érdekli az olvasókat, hiszen már a második kiadás is a boltokba került. A jegybank elnöke szerint a könyv „sztorizós”, hiszen megírásakor az volt a szándéka, hogy mind a szakmabeliek, mind a laikus olvasók számára értékeset alkosson. Járai a Bokros Lajost és Surányi Györgyöt érintő erőteljes kritikájával kapcsolatban úgy fogalmazott: nem akart senkinek nekimenni, csak megírta, hogy miképpen látja tevékenységüket, az pedig természetes, hogy ezek a szakemberek „védik a mundér becsületét”.
Az MNB volt elnöke szerint már az is fontos eredmény, hogy elkezdődtek a viták a korábbi években meghozott gazdasági döntésekkel kapcsolatban, hiszen a magyarországi közgazdasági élet elmaradott állapotban van. Járai úgy érvelt: a döntéshozók hosszú időn keresztül úgy gondolták, a magas infláció megengedhető, csakúgy, mint az állam eladósodása. A globális pénzügyi sokk azonban ráébresztette őket arra, hogy milyen károkat okoz a túl gyors pénzromlás, és hogy a hitelek központi törlesztése túl nagy terhet ró az államra.

Járai leszögezte: számos előadást tartott már, és bár az az érzése, hogy a magyar közgazdászok világszerte elismertek, ezt az imázst ők kreálták maguknak, hiszen sok esetben nyilvánvaló, hogy a szakemberek politikai okokból nem mondják ki őszintén véleményüket. Mint mondta, nyilvánvaló, hogy a Pénzügykutató és a Gazdaságkutató állami támogatást kapnak, és „túl közel kerültek a politikához.” A közgazdászok „lezüllése” azonban nem egyedüli jelenség, mint mondta, komoly értelmiségiekkel, például Csoóri Sándorral beszélgetve világossá vált számára, hogy a probléma az értelmiség jelentős részét érinti.

Járai kijelentette: a konvergenciaprogram a politikai érdekérvényesítés, és a szakmai hozzá nem értés keveréke, amelyet néhányan mutyiban dolgoztak ki, és ma már a kormány is láthatja, milyen hibákat követtek el. A volt Jegybank elnöke nem vitatja, hogy az államháztartási hiány csökkent, ám úgy véli, a választott megoldás nem tartható, az állami kiadások csökkentése nélkül tönkremegy a gazdaság. Járai szerint a gazdaság lassulása tovább tart majd, mint azt a kormány tervezte, így 2009 és 2010 lesznek a legrosszabb évek, és valószínű, hogy a tagországok között utolsókként vezethetjük be az eurót. Az államadósság nullára csökkentése a szakember szerint akár ötven évet is igénybe vehet.

Jövőbeli tervei kapcsolatban Járai Zsigmond úgy fogalmazott: nem vágyik politikai pozícióra, jelenleg egy új biztosító megalapításán dolgozik, amely a hazai piac mellett Szerbiában és Romániába is számítana kliensekre. Ennek ellenére, ha meghallgatják, szívesen elmondja véleményét gazdasági kérdésekben, bár erre nem sok lehetőség adódik, mert a kormány bezárkózik a más nézetet képviselők előtt, nem úgy, mint az Orbán-kabinet, amely meghallgatta Surányi György és Vértes András álláspontját is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.