Mit szól hozzá? Május 1-jei retrófelvonulást terveznek Dunaújvárosban
Az egykori Sztálinváros, majd a későbbi Dunaújváros történetében nagyon kevés olyan mozzanat van, amelyre a város lakossága egyöntetűen szívesen emlékszik vissza, ezek közül kiemelkedik az egykori május elsejék megünneplése - állítja Stanga Lajos, tősgyökeres dunaújvárosi lakos, a retrofelvonulás és majális ötletgazdája.
Számunkra a régi május elsejék hangulata hagyományt jelent, amelynek a felélesztésével tömegeket megmozgató idegenforgalmi látványosságot lehetne létrehozni - véli Stanga.
Az ötlet lényege, hogy 2008. május elsején olyan felvonulást és majálist tartanának az iparvárosban, amelynek elemei a régi hangulatot idéznék föl.
Egyetlen elemet szeretnénk mellőzni: hangsúlyozottan politikamentes retrofesztiválban gondolkodunk, mivel nincs bennünk nosztalgia az egypártrendszer iránt - szögezi le Stanga Lajos. Azaz nem szeretnénk Kádár János- vagy Losonczi Pál-portrékat látni, nincs szükség az MSZMP által annak idején javasolt jelmondatokra, de az esetleges aktuálpolitikai utalásokra sem. Minden más május elsejei kellék jöhet - mondta Stanga.
Így például újra lenne felvonulás a Vasmű úton, ahol annak idején hosszú sorokban órákig vonultak a Dunaferr és a többi dunaújvárosi cég dolgozói. A tervek szerint a jelenleg a városban működő vállalkozások kivétel nélkül meghívást kapnak. A dolgozóktól azt kérik, hogy a hatvanas-hetvenes évek ruháiba öltözve, az akkori korszak stílusában mutassák be - installációk, élőképek, fotómontázsok, zászlók, gázos lufik segítségével - a jelenlegi munkájukat, tevékenységüket.
De felvonulhatnának az iskolások, a helyi civil szervezetek és baráti társaságok is. Újra lenne dísztribün, ahol a felvonulókat minősítő zsűri foglalna helyet. Elmaradhatatlan kellékeit jelentették a régi május elsejéknek a sör-virsli sátrak.
Stanga Lajos elképzelései szerint a városban működő cégek szponzorálásával ezekben a sátrakban egy napra újra három forint hatvanba kerülne a kenyér, negyven fillérbe a kifli és öt forint ötvenbe a sör. A különböző konyhasátrakban pedig nosztalgiamenü - krumplileves, lebbencsleves, tökfőzelék, grízes tészta, paprikás krumpli - várná a látogatókat. Számos kiegészítő programot is terveznek a szervezők: így például a Dózsa moziban korabeli filmeket és filmhíradókat vetítenének, háztömb körüli kerékpárversenyt rendeznének, Trabant-, Wartburg- és Moszkvics-találkozóra kerülne sor, valamint lehetőséget adnának az érdeklődőknek a korabeli ereklyéik - ruhák, jelvények, dísztárgyak, képeslapok - csereberéjére.
Az ötletgazda számításai szerint a majális mintegy negyvenmillió forintba kerül, a rendezvény lebonyolítását pedig egy alapítvány végezné helyi cégek, bankok segítségével és különböző pályázati támogatások megszerzésével. Stanga Lajos örülne, ha a dunaújvárosi önkormányzat is felkarolná a kezdeményezést.
Kálmán András, Dunaújváros szocialista polgármestere szerint az önkormányzat részvétele nélkül nem is lehetne sikeresen megrendezni egy ilyen fesztivált, hiszen például szükség lenne a város kulturális intézményeinek az aktív szerepvállalására. A polgármester azt mondta: a rendezvény tervezete már eljutott a polgármesteri hivatalba, hamarosan a képviselő-testület is megtárgyalja majd.
Kálmán Andrást egyébként nem lepné meg, ha a közgyűlésen heves vitát robbantana ki az ügy, mivel egy korábbi hasonló kezdeményezést a helyi jobboldal egyszer már elutasított.
Cserna Gábor, Dunaújváros fideszes alpolgármestere a Népszabadság tudósítójának azt mondta: megkapta ugyan a retrofesztivál tervezett forgatókönyvét, ám azt még nem volt ideje áttanulmányozni, így érdemben nem kívánt reagálni az ötletre.


