BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszavazták a forrásmegosztást - az összegek mellékelve!

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Hétfői rendkívüli ülésén ellenzéki támogatással megszavazta a Fővárosi Közgyűlés a forrásmegosztási rendeletet. A legnagyobb szeletet a III. és a XI. kerület kapja, több mint 8 milliárd forinttal. A legkevesebb pedig az V. és a XXIII. kerületnek jut (1,5 milliárd forint).

Összesen 215,6 milliárd forintról döntöttek. A rendeletnek a 2006-os forrásmegosztási törvény az alapja, amely pontosan meghatározza a felosztás feltételeit. E szerint a teljes összeg 53 százaléka (114,5 milliárd) a kerületeké, a többi a fővárosé. Az idén egyébként minden kerület nagyobb összeget kap, mint tavaly.

A forrásmegosztási törvényen változtatni kell – mondta lapunknak nyilatkozva Ikvai-Szabó Imre. Ha az érvényes jogszabály szerint járnának el, hatmilliárdot kellene elvonni a kerületektől – indokolta. Az egyik fő gond az önkormányzatokat osztottan megillető bevételek meghatározása. A 2007-ben módosított jogszabály csak a személyi jövedelemadóból a normatív hozzájárulások forrásául szolgáló részről rendelkezett, s arról, hogy a helyi adókból a kerületi önkormányzat által beszedett adóbevétel 100 százaléka a kerületi önkormányzatot illeti meg. Nem szólt azonban az állandó népességhez kapcsolódó normatív hozzájárulásról (településüzemeltetés, sportfeladatok, pénzbeli szociális juttatások, gyermekjóléti alapszolgáltatásokhoz kapcsolódó hozzájárulások). Így ezeket is 47-53 arányban kellene megosztani. Ikvai szerint ez végrehajthatatlan, hiszen ezek a támogatások az év első napjától kezdve a feladatot ellátó kerületi önkormányzatokat illetik meg, s a kincstáron keresztül oda is folynak be.

Az Állami Számvevőszék is több ponton bírálta a forrásmegosztást, a törvényt és rendelettervezetet is.

Évek óta tapasztalják a törvény anomáliáit. Tavaly az ellentmondó rendelkezések megszüntetésére szakmai anyagot készítettek, melyet Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes önálló képviselői indítványként az Országgyűlés elé is terjesztett, de a Ház nem tűzte napirendre – mondta Ikvai-Szabó Imre. A Főpolgármesteri Hivatal ezért tavalyhoz hasonlóan ismét úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a hibát, amit Ikvai szerint tegnap a polgármesterek is támogattak. A rendeletben azt javasolják: a jogszabály ellenére ne osszák meg teljes körűen az állandó népességhez kapcsolódó hozzájárulásokat. Csak a településüzemeltetési, -igazgatási és a sportfeladatokhoz kapcsolódó hozzájárulást veszik figyelembe megosztott forrásként. A tegnapi egyeztetésen a kerületi vezetőkkel megállapodtak, hogy tavasszal újabb szakmai javaslatot készítenek a törvény megváltoztatására, melyet az Országgyűlés elé terjesztenek.

Újpest részesedése a fővárosi forrásmegosztásból a második legnagyobb mértékben nőtt tavalyhoz képest. Ám Derce Tamás polgármester sem tudja megmondani, hogy mire fel kapnak 700 millió forint pluszt. Szerinte a Főpolgármesteri Hivatal azért nem tesz elég hatékony lépéseket a törvény megváltoztatására, hogy a jogi hézagok meghagyásával teret engedjen a lobitevékenységeknek.

A második legkevesebb forrást a XXIII. kerület kapja. Geiger Ferenc, Soroksár első embere szerint tudomásul vették a rendelettervezetet.
De a Külső Kerületek Szövetségének elnökeként szorgalmazta a törvénymódosítást, mivel a jogszabály a kerületek közötti felosztásban hátrányosan érinti a külső városrészeket. Ilyen a népsűrűség.
Ugyanakkor a törvény nem veszi figyelembe a zöld területek fenntartását.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.