Mától a közjegyzők folytatják le a fizetési meghagyásos eljárásokat, és így lényegében változatlan költségekkel, gyorsabban szerezhetnek érvényt lejárt pénzköveteléseiknek az érdekeltek. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elektronikus rendszere révén az e-úton benyújtott kérelmekre a jelenlegi átlagosan fél év helyett három nap alatt kibocsátják a fizetési meghagyást.
A papíralapú ügyintézés is megmarad, de jóval rövidebb lesz, mindössze két hétbe telik majd a fizetési meghagyás kibocsátása. A bíróságokon folyó eljárásokat a bíróságok fejezik be, de miután ledolgozzák e hátralékot, fellélegezhetnek, hiszen a továbbiakban évi 600 ezer ügytől mentesülnek. Egymillió forint alatt csak a fizetési meghagyásos eljárással lehet élni.
A jogi személyeknek, valamint az ügyvédeknek, jogtanácsosoknak kötelező lesz az elektronikus út – hívta fel a figyelmet Szécsényi-Nagy Kristóf, a MOKK jogi irodájának vezetője. A kérelmek a MOKK honlapján keresztül nyújthatók be. A nem jogi személyiségű gazdasági társaságok, szervezetek türelmi időt kapnak, várhatóan jövő júliusig.
Az elektronikus beadványokat a kamarai központi rendszer szignálja automatikusan, azonos ügyelosztást biztosítva országszerte a közjegyzőknek. A természetes személyek, illetve a nem jogi személyiségű szervezetek, például a társasházak, választhatnak az elektronikus és a hagyományos, papíralapú beadvány között.
Az utóbbihoz szükséges űrlapot bármelyik közjegyzői irodában megkaphatják. Arra is van mód, hogy az ügyfél – ugyancsak bármelyik közjegyzőnél – szóban előadja a kérelmét. A bíróságokon fizetési meghagyásos eljárási illetéket kell leróni, ez az ügyérték három százaléka, legkevesebb háromezer, maximum 450 ezer forint. A közjegyzői eljárásban szintén háromszázalékos a kulcs, a díj ötezer forinttól 300 ezerig terjed.
Elektronikus beadványnál internetes fizetéssel, papíralapú kérelemnél csekken rendezhetik a költséget. A díj fele a közjegyzőket illeti meg, akik pontozás alapján részesülnek belőle; ha például hibáznak, kevesebb pontot, kisebb fizetséget kapnak. A befizetések másik fele a kamarához folyik be a rendszer fenntartására, működtetésére – mondta Szécsényi-Nagy Kristóf.
Elutasítás
Előfordulhat, hogy június elseje után is a bíróságot keresik meg a fizetési meghagyás iránti kérelemmel. Ilyenkor a bíróságnak – a polgári perrendtartás alapján – el kell utasítania a beadványt. Csak ebben az esetben kapja vissza illetékként befizetett pénzét az ügyfél.
Ha a bíróság „átteszi” ügyét a közjegyzőhöz, az utóbbinál a díjat ki kell fizetnie. vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.