BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem akar akadály lenni

Schmitt Pált tényleg titkos szavazással választották meg

Már a szavazás első fordulójában sikerrel járt Schmitt Pál, a Fidesz elnökjelöltje. Ahhoz, hogy ekkor eldőljön az elnöki szék sorsa, legalább 259 támogató voksra volt szükség. Schmitt 263-at szerzett, így augusztus 5-én ő váltja Sólyom Lászlót a Sándor-palotában.

A szavazás titkos volt, de az, hogy Schmittre pontosan annyi voks érkezett, ahány képviselője a Fidesznek és a KDNP-nek van, mutatja: a kormánypárti szövetség fegyelmezetten szavazva támogatta őt. Az MSZP jelöltje, Balogh András 59-et kapott, vagyis minden valószínűség szerint kizárólag a szocialista frakció voksait szerezte meg. A két kisebb párt egyik jelöltet sem fogadta el. A jobbikosok érvénytelenül szavaztak, az LMP képviselői pedig át sem vették a szavazólapokat.

Bár Schmitt Pál a legnagyobb presztízsű posztot kapta, a hatásköre, ahogy elődeinek is, igen szűk lesz. Ő maga is jelezte ugyan, hogy nem fogja akadályozni a kormány munkáját, de egy esetleges kormányváltás után is legfeljebb lassítani tudná a törvényalkotást.

Magyarország azon államok közé tartozik, ahol az elnöki jogkör gyenge. Az elnök dönthet úgy, hogy nem ír alá egy törvényt, amelyet az Országgyűlés elfogadott, azonban ha a képviselők azt az újratárgyalás után is elfogadják, másodjára már kénytelen aláírni. Fordulhat az Alkotmánybírósághoz is, de az ott született döntéshez tartania kell magát.

Több fontos posztra a jelöltállítás joga szintén az elnöké. Azonban a végső döntés a parlamenté, azt pedig Sólyom gyakorlatán láthattuk, mi történik, ha nincs előzetes egyeztetés a pártokkal: nem töltik be az adott posztot.

Ezenkívül az elnöki jogkör mindössze protokolláris és diplomáciai. Ezen a téren Schmitt otthonosan mozog. Ugyan két olimpiai bajnoki címet hozó sportolói karrierje után az Astoria szálló igazgatóhelyetteseként tett egy rövid kitérőt a turisztika világába, 1981 óta sportdiplomataként dolgozik. 1983 óta MOB- és NOB-tag, 1989-től MOB-elnök, erről a posztjáról most ígérete szerint távozik.

Persze a kormánytöbbségnek egyébként sem kellene azon gondolkoznia, mi történne, ha Schmitt nem volna együttműködő: a leendő elnök 2002 óta lojális a Fideszhez. Bár 1983 és 1986 közt a Lázár-kormányban miniszterhelyettes volt, 2002-ben független főpolgármester-jelöltként indulva már a Fidesz támogatta. Később dolgozott a párt alelnökeként, 2004 és 2010 közt EP-képviselőként, ez év májusában pedig parlamenti elnök lett. Az államfői címmel elért pályája csúcsára – igaz, tényleges hatalom nélkül. SZI

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.