BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leitold László, a balatoni korona veszprémi megálmodója

Világszerte jelenleg mintegy 2300 helyi pénz van forgalomban, ebből számos Európában, például Németországban vagy Svájcban. Az első ilyen hazai fizetőeszköz a két éve kibocsátott soproni kékfrank volt. Ennek mintájára mosoni korona, rábaközi tallér, pécsi korona, debreceni fantallér és veszprémi korona kiadását tervezik, utóbbit balatoni koronaként is említik; és januártól végül ez lesz a második helyi pénzünk.

A Balatoni Korona Zrt. november közepén alakult meg, több mint negyvenmillió forintos törzstőkével. Ez a cég helyezi forgalomba és működteti az új helyi fizetőeszközt. A pénzkibocsátás monopóliuma Magyarországon a Magyar Nemzeti Banké, tehát hivatalosan a helyi pénz valójában készpénzt helyettesítő utalvány. A zrt. alapítói között találjuk Balatonalmádi, Balatonfüred, Litér, Nemesvámos, Tihany, Várpalota és Veszprém önkormányzatát, a megyei kereskedelmi és iparkamarát, valamint a Kinizsi Bankot mint pénzügyi lebonyolítót.

„Jelenleg gőzerővel kötjük a szerződéseket az elfogadóhelyekkel, melyek száma a kibocsátásra megközelítheti az ötszázat. Célunk az észak-balatoni régió gazdasági erősítése, ezért – a multinacionális cégek helyett – a helyi kis- és középvállalkozásokkal, boltosokkal, szállásadókkal, termelőkkel tárgyalunk, akik a balatoni koronát egymás között a forinttal egyenértékű fizetőeszközként, korlátlan alkalommal használhatják. A helyi pénz fellendítheti a lokális üzleti életet, hiszen például a zöldséges, a pék, a tejárus és az éttermes is ezzel fizethet a másiknak” – hangsúlyozta Leitold László, aki tősgyökeres veszprémiként és bankárként a szívén viseli szűkebb környezetének prosperálását.

Aki ismeri a vezérigazgató-helyettes előéletét, tudja, miért ő lett a balatoni korona egyik „atyja”. A veszprémi Lovasi László Gimnázium matematika tagozatának elvégzése után Sopronban tanult tovább, megszerette a várost, melyet második otthonának tekint. Eredeti szakmája erdőmérnök. Az egyetem elvégzése után Veszprém környéki termelőszövetkezetekben és faipari cégeknél dolgozott. Tagja az első magyar helyi pénzt, a soproni kékfrankot kibocsátó szövetkezetnek, ezenkívül vonzódik a szép pénzekhez, bélyegekhez.

A balatoni korona hat címletben készült bankjegye Vagyóczky Károlynak, a Magyar Nemzeti Bank nyugdíjas művészeti tervezőjének a munkája – ő tervezte valamennyi forgalomban lévő papírpénzünket –, az egyes bankjegyeken Veszprém és környéke nevezetességei, illetőleg történelmi személyiségei láthatók majd.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.