BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőhet a minisztériumok száma

Megkezdte a kormányfő az egyeztetéseket az új kabinet összetételéről, amely folytatja majd a korábbi kormányzati politikát. A személyeket illetően azonban jelentős változások lehetnek.

„Nagy jelentősége a kormány személyi összetételének nem lesz, lesz azért jelentősége, mert a személyek nem lényegtelenek, de azt a munkát fogjuk folytatni amit megkezdtünk” – mondta a választások utáni első napon Orbán Viktor. A miniszterelnök közölte, túloz egy kicsit, „de észre sem fogjuk venni, hogy ez egy új kormány”. Tegnap kormányülés volt, ahol a kabinet új összetételéről, szerkezetéről is szó esett. A kormányfő már hétfőn megkezdte az egyeztetéseket az érintettekkel, de az új kormány összetételével kapcsolatban még egy kis türelmet kért.

Orbán azt is említette, hogy nagy változásokat nem akar a kormányzati struktúrában, egyes értesülések szerint azonban növekedhet a jelenlegi 8-ról a tárcavezetők száma (az államtitkárok száma eddig közel 50 volt, a helyetteseké 75). Értesüléseink szerint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot (KIM) feldarabolják: a közigazgatás a Miniszterelnökséghez kerülhet, az igazságügy önálló lehet. A KIM vezetője, Navracsics Tibor ősztől uniós biztos lehet. Felmerült, hogy átmenetileg, vagy állandósulva a külügyet is vezetné, erre a posztra Szijjártó Pétert is emlegetik. Martonyi János jelezte, visszavonul a kormányzati szerepléstől. Az Index szerint az igazságügyet Trócsányi László párizsi nagykövet vezetheti majd.

A Miniszterelnökség élén maradna Lázár János (mások szerint frakcióvezető lenne), de miniszteri rangban. A Népszabadság szerint a debreceni polgármesteri széket elhagyó Kósa Lajos közigazgatási miniszter (vagy államtitkár), esetleg frakcióvezető lehet. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetését továbbra is Balog Zoltán látná el. Klinghammer István felsőoktatási államtitkár lapunknak azt mondta: folytatná a munkáját, ahogyan Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkár is. Ma azonban Harrach Péter már azt nyilatkozta: Hoffmann nem maradt. A felsőoktatást az Index szerint egy tárca élén Pálinkás József, az Akadémia elnöke szeretné megkapni, de a hvg.hu szerint ezt Orbán nem támogatja. Hoffmann utódaként felmerült Sipos Imre helyettes államtitkár és a Fidesz oktatáspolitikusának, Hoppál Péternek is a neve.

A Népszabadság szerint az egyházügyet vezető Hölvényi György visszatérne Brüsszelbe, utóda a szintén KDNP-s Vejkey Imre lehet. Doncsev András az Emmi parlamenti államtitkára veheti át a kulturális ügyeket, így Halász János Debrecen vezetésében kaphat szerepet.
Önállósodhat az egészségügy is, de lehet, hogy nem Szócska Miklós államtitkár, hanem Velkey György, a Kórházszövetség elnöke, Zombor Gábor kecskeméti polgármester, vagy Sélleiné Márki Mária OEP-főigazgató vezetésével.

Németh Lászlóné helyét a fejlesztési tárca élén a frakcióvezető Rogán Antal veheti át. Pintér Sándor helye biztos a Belügyminisztérium, illetve Varga Mihályé a gazdasági tárca élén, őt egyesek egy új pénzügyi tárca élére is vizionálják (így Rogán lenne a gazdasági miniszter). Fazekas Sándor vidékfejlesztési és Hende Csaba honvédelmi miniszter távozásáról és maradásáról is vannak hírek.

Ma elkészülhet az EP-lista

A kormány ülésén meghallgatták a Nemzeti Választási Bizottság elnökének, Patyi Andrásnak és a Nemzeti Választási Iroda elnökének, Pálffy Ilonának a véleményét. Mára elkészülhet a Fidesz-KDNP május 25-i európai parlamenti 63 fős választási listája, amit jóvá hagyhat ma a Fidesz választmányi ülése. Az origo szerint az EP-lista vezetője lehet Szájer József, vagy Navracsics Tibor. Pelczné Gáll Ildikó és Deutsch Tamás újra brüsszeli képviselő lehet, míg állítólag Bagó Zoltán nem kapna befutó helyet, Bánki Erik visszatérne az országgyűlésbe.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.