BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A szakadárok Oroszországhoz és az ENSZ-hez fordulnak

Hiába tartja az Európai Unió és az Egyesült Államok törvénytelennek a vasárnap kaotikusan megrendezett kelet-ukrajnai népszavazást, az oroszbarát szakadárok szerint teljes volt a siker. A 6,5 millió lakosú Donyeck és Luhanszk megyében a szakadárok, a krími referendumhoz képest kisebb, de így is magas részvételi arányról számoltak be, előbbiben a választásra jogosultak több mint 75, míg utóbbiban a 81 százaléka voksolt, döntő többségük (92, illetve 95 százalék) arra, hogy a két terület legyen független. A lebonyolítására jellemző, hogy az 500 ezer lakosú Mariupolban vasárnap csak négy iskolában lehetett voksolni, máshol pedig 100 ezer előre kitöltött szavazólapot találtak. Luhanszkban bejelentették, hogy már fogalmazzák a beadványt, amelyben az Egyesült Nemzetek Szervezetét arra kérik: ismerje el a függetlenné vált népköztársaságot. Gyenisz Pusilin ideiglenes kormányfő bejelentette: kérik Oroszországhoz csatolásukat. Amíg ez megtörténik, azt szorgalmazzák, hogy orosz békefenntartó erők szavatolják a biztonságot.

Az eredmény ismeretében feltűnő, hogy a német külügyminisztérium államminisztere tegnap felvetette annak lehetőségét, hogy be kell vonni a tárgyalásokba az oroszbarátok képviselőit. Moszkva természetesen elégedett volt: a Kreml szerint tiszteletben kell tartani a nép akaratát.

Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő szerint Luhanszk megyében a polgárok 24 százaléka voksolt, míg Donyeckben 32 százalék. Turcsinov Kijevben azt mondta, ez is csak azért történhetett, mert terroristák fenyegették meg a civileket.

Moszkvából egyelőre nem érkeztek hírek arról, hogy a területeket anyagilag is segítik majd, de az oroszbarátok egyértelműen erre számítanak. Nyilván örültek annak a bejelentésnek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte egy új minisztérium felállítását, amelynek feladata az Észak-Kaukázus gazdasági fejlesztése lesz. Arról egyelőre nincs információ, hogy a célra mennyi pénzt szánnak. Azt viszont az oroszok most már naponta közlik, hogy fogy az idő, ha Kijev nem fizeti ki a Gazpromnak a számlát, június 3-tól nem szállítanak gázt Ukrajnába. Az ukrán ügyvezető kormányban lehetőségként felvetették, hogy a Nemzetközi Valautaalaptól lehívott 3,2 milliárd dolláros hitelből fizethetnek az orosz gázcégnek. Az ötletet hétfőn elvetették.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.