Petro Porosenko ukrán elnök kedd hajnalban bejelentette, hogy az „oroszbarát lázadók bűnözői tevékenysége miatt” szertefoszlott az általa tíz napja meghirdetett béketerv megvalósításának az esélye, ezért lezárult a szintén tíz napja, ukrán részről egyoldalúan bevezetett tűzszünet is. Az ukrán erők támadásba lendülnek, hogy felszabadítsák az országot. A béketerv azonban továbbra is él, Ukrajnának a Donyec-medencére vonatkozó stratégiájaként.
Petro Porosenko magyarázata szerint döntése válasz azoknak a terroristáknak, fegyvereseknek és fosztogatóknak, akik gyötrik a helyi lakosságot, bénítják a térség gazdaságát, megakadályozzák a bérek, nyugdíjak és támogatások kifizetését, vasutat robbantanak, vízvezetéket rombolnak le, és lehetetlenné teszik a rendes, békés életet az emberek számára, írja az MTI. Ugyanakkor a tűszünet újból életbe léphet, ha az összes fél bizonyítja, kész végrehajtani annak fő elemeit. Így például a lázadóknak el kell engedniük a túszaikat, Oroszországnak le kell állíttatnia a szabotázsokat, és azt, hogy orosz fegyvereket szállítsanak Ukrajnába. A határokat az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet ellenőrzése mellett tiszteletben kell tartani. Az ukrán elnök ismét amnesztiát ígért azon oroszbarátoknak, akik leteszik a fegyvert, és nem követtek el súlyos bűncselekményt.
Az elnök a múlt hétvégén még meghosszabbította a tűzszünetet, majd hétfőn annak további meghosszabbításáról egyeztetett az orosz és a francia elnökkel, valamint a német kancellárral. Ám már az ülés alatt kiszivárgott, hogy a meghosszabbítás helyett újult erővel folytatódik a terrorellenes fellépés Kelet-Ukrajnában. Az ukrán sajtó tudni véli, hogy a kormány lényegében hadiállapotot vezet be Donyeck és Luganszk megyékben, és olyan, új típusú háborút kezd, amelyben nem lesznek tömeges katonai műveletek, de a terroristák veszteségei tömegesek lesznek.
Porosenko az orosz külügyminisztérium szerint külső nyomásra dönthetett. Mivel a vezető uniós tagállamok a tűzszünet mellett érveltek, elemzők azt valószínűsítik, hogy Moszkva Washington nyomásgyakorlására célozhatott.
„Az elnök reggeli beszéde után megkezdődtek a terrorelhárító műveletek. A terroristák számára stratégiailag fontos célpontokat vettük tűz alá, illetve azokat a helyeket, ahol a terroristák csoportosultak. Légi csapásokat mértek és tüzérségi támadásokat indítottak a keleti megyékben az oroszbarát lázadók ellen” – idézte az Interfax Olekszij Dmitraskovszkij katonai szóvivőt.
A szóvivő szerint a felkelők tüzeltek egy SU-25-ös katonai repülőre, de a sérült gép biztonságosan leszállt a légi bázison. Cáfolta, hogy egy katonai helikopter lezuhant volna. A nyilatkozat előtti 24 órában egy ukrán katona meghalt, 17 megsebesült.
Tizennyolcmilliárd a Krímre
Az orosz kormány 620 milliárd rubelt, vagyis 18,2 milliárd dollárt kíván a nemrég elcsatolt Krím-félsziget és Szevasztopol szövetségi város fejlesztésére fordítani 2020-ig, írja a RIA Novosztyi. A pénzből felépülne egy híd a Kercs-szoroson, amely összekötné Oroszországot az új területtel. A létesítmény 4,5 kilométer hosszú lesz, és mostani becslések szerint 3-4,3 milliárd dollárba fog kerülni. Korábbi hírekben nagyobb, 825 milliárd rubeles krími fejlesztésekről lehetett olvasni. Az Ukrajnán belül autonóm krími területet Kijev és a Nyugati kormányok tiltakozása ellenére csatolta el Oroszország. A félsziget költségvetési hiánya márciusban másfél milliárd dolláron állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.