BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Katasztrofális a szituáció a kelet-ukrajnai Luhanszknál

Luhanszknál teljes a blokád, nincs elég élelmiszerünk, benzinünk, még egy üveg vizet sem tudunk venni – ezekkel a drámai szavakkal fordult a világhoz a kelet-ukrajnai város polgármestere, Szerhij Kravcsenko. A harcok néhány napja különösen nagy intenzitással tombolnak Luhanszknál, folyamatosak az ágyúzások az oroszbarát szakadárok és az ukrán reguláris erők között.

Mindkét fél azt mondja, hogy fegyvereseket nem veszítettek, ám szombaton három civil meghalt és tucatnyi megsebesült, amikor több lakóházat, egy iskolát és egy üzletet találtak telibe. Kijev szerint Luhanszk ostromába még a határon túlról is bekapcsolódtak. A polgármester internetes honlapján kért segítséget, azt írta, 50 ezer család maradt áramellátás nélkül, ötezer otthonban már napok óta nincs víz. Az üzemanyag teljesen elfogyott, a mentőautókba a lakosság kocsijaiból töltenek át benzint.

Kijevben bejelentették, hogy a szakadárok a térségben fokozták felderítő tevékenységüket, egyre több pilóta nélküli repülőt, dront vetnek be. Ugyancsak dronokkal akarták folytatni a kutatást a lelőtt maláj utasszállító roncsainak több négyzetkilométeres körzetében a holland specialisták, ehhez azonban a szakadárok nem járultak hozzá. Azt viszont engedélyezték, hogy újabb emberi maradványokat szállítsanak Harkovba, ahonnan várhatóan még ma Hollandiába viszik azokat tovább.

A holland szakértői csoport vezetője újságíróknak tegnap elmondta, hogy az Amszterdam-Kuala Lumpur járat áldozatainak személyes tárgyaival egy vagont töltöttek meg, az azonban Toreznél vesztegel. A hollandok azt is megerősítették, hogy a gép július 17-ei lelövése után néhány napig fegyveresek és civilek rengeteg mindent széthordtak, bizonyítékok sora tűnhetett el.

A kelet-ukrajnai polgárháború volt szombaton Moszkvában a deszantosok napjának középpontjában. A sok frontot megjárt orosz „bőrnyakúak” nem kevés ital elfogyasztása után azt ordítozták, hogy bármelyik pillanatban készek a kelet-ukrajnai „orosz városok felszabadítására”. Az orosz fővárosban szombaton a deszantosok mellett egy másik rendezvényt is tartottak, néhány százan Vlagyimir Putyin elnök politikáját éltették, és kiálltak a Krím megsegítése mellett. A félsziget a következő években rubel milliárdokat fog elnyelni. Már az utazás is jóval drágább. Augusztus 1-től a Moszkva-Szimferopol vonat már nem Ukrajnán át ér a félszigetre, hanem részben tengeri úton. Így a korábbi 24 órás utazás most 46 órán át tart.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.