Ha egészségesebbek lennének az emberek, ha lenne elég orvos, ha a gyógyítók és az egészségügyi dolgozók rendesen meg lennének fizetve, ha legálisan is fizetni lehetne az állami egészségügyben a többlet vagy a gyorsabb ellátásért és ha nem szokta volna meg mindenki, hogy Magyarországon a korrupt megoldások hozzátartoznak az ügyintézéshez, nem lenne paraszolvencia a rendelőkben.
Legalizálná a hálapénzt egy törvénytervezet, amelyet az Igazságügyi Minisztérium dolgozott ki. Eszerint, hogyha utólag, a szolgáltatás után ad valaki hálapénzt, az nem bűncselekmény. A hozzáértők szerint ezzel sok feleslegesen kellemetlen helyzet elkerülhető, mégsem visz jó irányba.
A Világbank tanulmánya szerint a paraszolvencia azon országok egészségügyében vált általános gyakorlattá, ahol a lakosság egészségügyi szükségleteihez képest lényegesen alacsonyabb az egészségügyi közkiadások aránya, ahol jellemző az egészségügyi szolgáltatások magas számú igénybevétele, ahol alacsonyak az egészségügyi bérek, ahol az így keletkezett feszültségek megoldására mind a társadalom, mind a politika hajlamos az kiskapuk elfogadására, és ebben partner az orvosi elit – foglalta össze Rácz Jenő, a veszprémi kórház főigazgatója.
„Önmagában tehát nem a pénzhiány, vagy a bérszínvonal okozza a hálapénz ilyen mértékű elterjedését – mondta Rácz Jenő. - Ezeknek a tényezőknek az együttes megléte kell ahhoz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a beteg, amennyiben minőségben vagy mennyiségben nem jut hozzá az általa szükségesnek vélt szolgáltatáshoz, azt megpróbálja saját módszerekkel elérni. A paraszolvencia tehát legtöbbször nem a hála jele, egyértelmű, hogy nem az orvos iránti sajnálatból adják, nem történelmi tradíciókon alapszik, és egyáltalán nem hungaricumról van szó. Ezek csak leegyszerűsítik ezt az összetett problémát ami az egészségügy egyik legkomolyabb gondja, mert egy kaotikus rendszert segít fenntartani és egyre inkább a káosz felé taszítja azt.”
Dénes Tamás, a Rezides Szövetség elnöke azt mondta: a Szinapszis Kft. segítségével végzett reprezentatív felmérésünkben egyértelműen igazoltuk, hogy a betegek nagytöbbsége félelemből adja a hálapénzt, másik része szolgáltatást vásárol. Szerintünk a hálapénz egyértelműen korrupcióra hajlamosító jelenség, egy szoftkorrupt rendszert tart életben az egészségügyben. Miért nem lehet adni a rendőrnek, kormányhivatalnoknak vagy egy politikusnak hálapénzt? Miért nem lehetek hálás egy rendőrnek az igazoltatás után? Ugyanazon okok miatt az egészségügyből is ki kell irtani a borítékok gyakorlatát. Nagyon kevés választja el a jó, a kevésbé jó és a rossz hálapénzt.
Több mint 8 milliárdunkba kerül
2014-ben a lakosság által hálapénzre fordított összeg 8,3 milliárd forintot tett ki. Ez 1998-ban 3 milliárd forint volt, ami nominálértéken háromszoros, reálértéken 18 százalékos növekedést jelent. A legnagyobb összeget, 4,1 milliárd forintot a kórházi orvosok kapták, utána következnek a házi- és szakorvosok 2,5 milliárd, a fogorvosok 1,1 milliárd forinttal, végül az ápolók, orvosi asszisztensek, műtősök 508 millió forinttal.
A KSH szerint a házi- és szakorvosok egy-egy alkalommal 3000 forintot kaptak átlagosan, míg a kórházban dolgozó orvosok 10 000 forint feletti összeget. A legkisebb összeg az ápolóknak, orvosi asszisztenseknek, műtősöknek jutott, alkalmanként átlagosan 2000 forint.
A hálapénzes szakmák jellemzően azok, ahol a leghosszabbak a várólisták: a gerincsebészet és az ortopédia. A szülészet is jellemzően ezek közé tartozik, ott az orvosválasztás miatt fizet a többség.
„Az orvosok elvándorlása miatt egyre több területen kell a zsebébe nyúlni az embereknek. Ha jó szakemberhez akarnak kerülni, vagy nem akarnak hónapokat várni, megvásárolják a szolgáltatásokat vagy egy magánpraxisban, vagy az állami intézményekben hálapénz formájában – mondta Bélteczki János, a Magyar Orvosszövetség elnöke. - Ráadásul ez a rendszer tartja fenn azt a gyakorlatot is, hogy magasan képzett orvosok kénytelenek túlhajszolni magukat és rutin beavatkozásokat végezni, ahelyett, hogy ezt a fiatalokra hagynák és az ő továbbképzésüket segítenék.”
Az orvosok is dubajoznak
A kivándorló orvosok között most Németország és Ausztria az elsőszámú célállomás, majd az Egyesült Királyság következik, de vonzó Franciaország, Olaszország, Svédország és Norvégia is. A legújabb divat pedig Dubai és az arab országok, ahova adómentesen évi 400 ezer eurós - havonta több mint 10 millió forintos - fizetéssel és ingyen lakással csalogatják a magyar orvosokat. Ezért jó diplomát, legalább három év szakmai gyakorlatot és középfokú angoltudást várnak.
Európában gyakorlatilag alig van olyan ország, ahol nem keresnek többet a doktorok és az egészségügyi dolgozók. A legjobban Belgiumban fizetnek, ott a pályakezdők is hatszor annyi fizetést kapnak, mint hazánkban a szakorvosok, több mint kétmillió forintot, a nagy tapasztalattal rendelkező szakorvosok pedig több mint 5 millió forintot keresnek havonta. Olaszországban és az Egyesült Királyságban több mint 3 millió forint körül mozognak a legjobb orvosi jövedelmek. De a néhány éves tapasztalattal rendelkező orvosok a németeknél, az osztrákoknál és a svédeknél is tervezhetnek kétmillió forint közötti havi összegekkel.
Bélteczki János, azt mondta: Szlovákiában éppen nemrég rendezték a béreket, úgyhogy ott is másfélszer annyi lett a szakorvosok átlag fizetése, mint nálunk. Nálunk jelenleg, az ösztöndíjjal és ügyeletekkel együtt 260-300 ezer forintot keres egy kezdő orvos, de egy tapasztalt szakorvos is, hiszen neki nem jár ösztöndíj. A szakdolgozók fele ennyiért dolgoznak, külföldön négy-ötszörös fizetést kaphatnak, az orvosok pedig a tízszeresét mint itthon.
„A szlovákok komolyan vették az agyelszívásról szóló adatokat – mondta Bélteczki János. – Ott szabályos botrány volt a sajtóban abból, hogy az elmúlt öt évben 507 orvos hagyta el az országot. Nálunk ugyanennyi idő alatt több mint ötezer orvos ment külföldre dolgozni. Európában 35 orvos jut átlag, tízezer lakosra, nálunk már csak 25 és a lengyeleknél, ahol 22 már óriási a káosz az egészségügyben, az alapellátástól a kórházakig. Rohamosan haladunk mi is ebbe az irányba.”