A tűzoltókat idén eddig összesen 203 alkalommal riasztották a mérgező gáz miatt. Idén 186 személy szenvedett kisebb-nagyobb fokú szén-monoxid-mérgezést, két emberen pedig már nem lehetett segíteni. A napokban több olyan esethez is riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit, ahol igen magas koncentrációban volt jelen a csendes gyilkosnak is nevezett mérgező gáz.
 
A statisztikák szerint a szén-monoxid-mérgezéses esetek 41 százaléka a fürdőszobában történik, hiszen az ott üzemelő fűtőkészülékek, kombi gázkészülékek, illetve átfolyós rendszerű vízmelegítők a mérgező gáz forrásai. A napokban rendkívül magas, 1000 ppm feletti szén-monoxid-szintet mértek a tűzoltók egy budapesti lakásban, ahol a mérgező gáz még a következő emeleten lévő lakásba is átszivárgott. (Mivel ez a gáz kis koncentrációban is rendkívül mérgező, egy speciális mértékegységben, ppm-ben – parts per million, milliomod részben – mérik a jelenlétét. Egy ppm-nyi gáz jelenléte annyit jelent, hogy egy köbméter levegőben egy köbcentiméter van belőle). Az esetnél mért gázkoncentráció belélegzése súlyos mérgezést, egy óra elteltével pedig akár halált is okozhat.
 
A fürdőszobák átlagos alapterülete kicsi, mindössze 6-10 négyzetméter, légterük pedig 17-27 köbméter. Egy olyan fürdőszobában, ahol átfolyós vízmelegítő, vagy kombi kazán működik és nincs megfelelő szellőzés, akár tizenöt perc alatt is létrejöhet a halálos gázkoncentráció. Az üzemelő gázkészülékre jelentős hatással vannak a lakásban működő konyhai, vagy mellékhelyiségekbe helyezett elszívók. Ha ezek egyszerre működnek a gázkészülékkel, akkor fennáll a veszélye annak, hogy a gázkészülékbe visszaáramlik az égéstermék és szén-monoxid keletkezik.
 
A balesetek kellő odafigyeléssel megelőzhetőek. Amennyiben lehetséges, kerülje el a tüzelő-, fűtő- és főzőberendezések és elszívók párhuzamos használatát. A beépített, jól szigetelő nyílászárókat csak résszellőzőkkel szabad beépíteni, ezek kialakítását, illetve a gázzal működő készülékek beszerelését, megfelelő időközönkénti karbantartását szakemberre kell bízni. Fontos tudni, hogy a készülékek belsején szennyeződés rakódhat le, ami gátolja a tökéletes égést és fokozza a mérgező gáz kialakulásának veszélyét.
 
Javasolt minden olyan szobába megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelőt tenni, ahol nyílt lánggal égő berendezés működik. Egy megfelelő szén-monoxid-érzékelő életet menthet, hiszen időben jelzi, hogy a halálos gáz felgyülemlett. 2015-ben a mérgező gázzal kapcsolatos esetek több mint felénél volt ilyen érzékelő, ami a gáz csekély jelenléténél is jelzett, ezáltal emberek menekültek meg a mérgezéstől.