Közélet

Újraszámolják a szavazatokat Iowában

A Demokrata Párt tisztségviselői Iowában átvizsgálják a hét eleji jelölőgyűlések eredményeit, s ahol hibát, tévedést találnak, ott korrigálják az eredményt - közölték szombaton a párt illetékesei.

Iowában a hétfői jelölőgyűlésen Hillary Clinton volt külügyminiszter mindössze pár tizedponttal győzte le Bernie Sanders vermonti szenátort. A párt helyi elnöke, Andy McGuire a hétfői jelölőgyűlések után még azt mondta, hogy nem lesznek újraszámlálások, Hillary Clinton pár tizedpontos győzelme végleges. Ám ahogyan napvilágra kerülnek tévedések, a végeredmény változóban lehet - ezt már szombaton erősítették meg a demokraták iowai tisztségviselői a Des Moines Register című helyi lapnak. Sam Lau, az iowai demokraták szóvivője szerint mind Hillary Clinton, mind Bernie Sanders kampánycsapata jelezte, hogy aggályai vannak, ezért a párt most minden egyes körzet eredményeit alaposan átvizsgálja.

A Des Moines Register több bejelentést is kapott arról, hogy az egyes körzetekben elért eredmények nem egyeznek azokkal az eredményekkel, melyeket a pártközpont hozott nyilvánosságra. Az egyik körzetben például legalább hárman jelezték, hogy Sanders tizenkilenc megyei delegátust szerzett, míg Clinton hetet, ám a pártközpont által kiadott és véglegesnek nyilvánított eredmény tizennyolc Sanders-támogató küldöttet és nyolc Clinton-pártit jegyez.

A változás ugyan minimális voksarány-változást hozott eddig, de a vizsgálódások tovább tartanak. Hillary Clinton csapatának tisztségviselői elhessegetik a kifogásokat és jelentéktelennek tüntetik fel a változtatásokat, Bernie Sanders támogatóit pedig összeesküvés-elméletekkel vádolják. "Hillary Clinton megnyerte Iowát. Ez a történet vége" - közölte nyilatkozatában Matt Paul, Clinton iowai kampány-direktora. 

Közben Madeleine Albright, volt külügyminiszter is bevetette magát az előválasztási küzdelmekbe, szombaton New Hampshire-ben Hillary Clinton mellett kampányolt. Albright az NBC televíziónak adott interjújában aggodalmairól beszélt, mert szerinte Bernie Sandersnek "hiányos a tudása" a külpolitikáról.

"Olyan elnökre van szükségünk, aki már hivatalba lépése első napján készen áll arra, hogy foglalkozzék a  problémákkal" - mondta Albright. A volt külügyminiszter szerint ugyanis manapság olyan bonyolult a nemzetközi helyzet, hogy az Egyesült Államok nem engedhet meg magának  "betanuló" elnököt. Az ex-külügyminiszter - aki az első női külügyminiszter volt az Egyesült Államok történetében - jelenleg a Georgetown egyetemen tanít nemzetközi politikát, s emellett egy tanácsadó cég elnöke is. Clinton mellett kampányolva szombaton Concord városában azzal buzdította a fiatal nőket Clinton melletti voksolásra, hogy "azokat a nőket, akik nem segítik nőtársaikat, külön hely várja a pokolban".

Eközben a jövő keddi New Hampshire-i előválasztás előtti utolsó országos vitájukat tartották meg a Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok a szövetségi állam legnagyobb városában, Manchesterben.

New Hampshire-ben az elnökjelölt-aspiránsoknak más jellegű választókat kell meghódítaniuk, mint korábban Iowában. New Hampshire ugyanis jóval kevésbé vallásos, és jóval kevésbé konzervatív, mint Iowa, ahol a hét elején tartották a jelölőgyűléseket. Ennek megfelelően a szombati országos vitában elsősorban a gazdasági és a külpolitikai kérdések voltak hangsúlyosak. Amikor például azt kérdezték a résztvevőktől, hogy az ő számukra mit jelent konzervatívnak lenni, nem társadalmi kérdésekről és vallásról, a hit politikában játszott szerepéről beszéltek, hanem a gazdasági konzervativizmusról: az állam szerepének korlátozásáról, vagy például adócsökkentésről. Donald Trump a munkahelyteremtés fontosságát emelte ki, s azt ígérte, hogy "visszahozza" a külföldre, elsősorban Kínába kiszervezett munkahelyeket. John Kasich azt hangsúlyozta, hogy Ohio állam kormányzójaként mindig is az adócsökkentés híve volt, és ezt tetteivel is bizonyította. Az amerikai társadalmat foglalkoztató ügyek közül megvitatták az Obama elnök által szorgalmazott és részben meg is valósított egészségügyi reformot, az illegális bevándorlást (valamennyien szigorítanák a törvényeket), és a Kanada felől tervezett - de Obama által pillanatnyilag felfüggesztett - olajvezeték megépítését.

Clinton választás USA sanders
Kapcsolódó cikkek