Közélet

Tarlós: a legsúlyosabb szerződéseket 2006 előtt kötötték

Az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) a budapesti 4-es metró beruházásról szóló jelentésében vitatott szerződések közül a 2006-os választások előtt kötöttek a "legsúlyosabbak" - mondta Tarlós István főpolgármester. A politikus szerint felfüggesztik a gyanús szerződések kifizetését.

Egy kivételével valamennyi szerződés, amelyet az OLAF vitat, a 2010 előtti időszakban született - közölte Tarlós István, hozzátéve: "a legsúlyosabbak, amelyek alapján az OLAF azt állapítja meg, hogy az esetleges veszteségek általa kilencven százalékosnak minősíthető hányada kialakult, azokat még jóval a 2006-os választások előtt kötötték".

A főpolgármester a Magyar Nemzetnek elmondta Budapest felfüggeszti a 4-es metró beruházására 2010 előtt kötött szerződéseik alapján minden gyanúba keveredett cég felé az utalást.  Mint elmondta, egyetlen olyan észrevétel van, amely a 2010 utáni időszakra vonatkozik, "amikor is éppenséggel egy további korrupció lehetőségét" szüntették meg a korábbi ellenőrző mérnök cseréjével.

A kormányzat és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának az engedélyével végül mellőzték a közbeszerzést és a főváros saját cégét jelölték ki ellenőrző mérnöknek. Az OLAF a közbeszerzési eljárás elmaradását helytelenítette, de mint a jelentésében is megállapította, a cserével "a további korrupciós tevékenységnek" szabtak gátat. A főpolgármester szólt arról, ha lesz olyan európai uniós határozat, amellyel pénzt kérnek vissza, akkor a kormánynak és a fővárosnak mindent meg kell tennie, hogy éljen a jogorvoslati lehetőségekkel.

A harmadát ellopták

A 452 milliárd forintos négyesmetró-beruházás több mint kétharmada, a gyanú szerint 272 milliárd érintett csalással vagy szabálytalan felhasználással, 167 milliárdot pedig elloptak. A fejlesztéshez 76 milliárd forintot használtak fel a közlekedési operatív program terhére, ebből 59 milliárd volt az uniós támogatás, utóbbit követelheti vissza az Európai Bizottság – ezek az Európai Csalás Elleni Hivatal négyes metróról készült nyomozati anyagának legsúlyosabb tételei.

A 4-es metró körüli korrupciógyanús szerződésekről készített jelentés immár magyarul is olvasható a http://budapest.hu/Lapok/2017/olaf-jelentes.aspxcím alatt.

 

OLAF-jelentés uniós források közbeszerzések 4-es metró Európai Unió korrupció
Kapcsolódó cikkek