Közélet

Japán nem nézi jó szemmel a két Korea közeledését

A két Korea közötti párbeszédben szombaton történt előrelépés aggodalmat váltott ki a japán kormányból, mely attól tart, hogy Szöul esetleg idő előtt Phenjan karjaiba rohan, és hatástalanná válik az a nyomás, amelyet Japán és az Egyesült Államok Dél-Koreával együtt akar gyakorolni Északra nukleáris és rakétaprogramjának felszámolása érdekében.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető húga, Kim Jo Dzsong Phenjanba szóló meghívót adott át szombaton Szöulban Mun Dzse In dél-koreai elnöknek, aki elfogadta azt.

Mun Dzse In dél-koreai elnök (j) fogadja Kim Jo Dzsongot, Kim Dzsong Un elsőszámú észak-koreai vezetõ húgát, a Koreai Munkapárt agitációs- és propagandaosztályának helyettes vezetőjét Szöulban
Forrás: MTI/EPA/Yonhap

Onodera Icunori japán védelmi miniszter egy szombati sajtótájékoztatóján kijelentette:

a két Korea közötti párbeszéd előfeltételének kell lennie, hogy Észak-Korea megváltoztatja nukleáris és rakétapolitikáját.

A japán vezetők attól tartanak, hogy Észak-Korea ki akarja kezdeni a vele szemben felállt egységes frontot, mert a nemzetközi szankciók nagyon szorítják. Ezért Japán most arra koncentrál, hogy erősítse az amerikai-japán-dél-koreai összetartást. Abe Sindzó kormánya amellett van, hogy tartsák fenn Phenjanon a gazdasági és a diplomáciai nyomást, még akkor is, ha enyhül a két Korea közötti viszony a téli olimpiának köszönhetően. Tokió szerint ha Phenjan feltételei szerint kezdenének el vele tárgyalni, akkor azt jelentené, hogy elfogadják atomhatalomnak. A kormány nem ellenzi a párbeszédet, ha az elősegíti a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését.

Észak-Korea Abe Sindzó Japán észak-koreai válság Dél-Korea
Kapcsolódó cikkek