Közélet

A közösségi portálok is felelősek a terrorért

Jacinda Ardern kedden felszólította a közösségi oldalakat üzemeltető cégeket, hogy vállaljanak nagyobb felelősséget a felületükön megjelenő tartalmakért.

Az ötven halálos áldozatot követelő christchurch-i mészárlás elkövetője élőben közvetítette tettét a Facebookon, és a fehér felsőbbrendűséget hirdető kiáltványára mutató linkek árasztották el a Twittert.

Nem ülhetünk ölbe tett kézzel, és nem fogadhatjuk el szó nélkül ezeknek a felületeknek a létezését, ahogy azt sem mondhatjuk, hogy a tartalmak, amelyek ezeken az oldalakon megjelennek, nem tartoznak az adott cég felelőssége alá

– mondta a parlamentben Jacinda Ardern. Az új-zélandi miniszterelnök úgy véli, ezek a vállalatok, kiadók, nem pusztán postások. Nem fordulhat elő, hogy kizárólag a profitot szem előtt tartva elsiklunk a felelősség kérdése fölött – fűzte hozzá. Egyúttal leszögezte, hogy sohasem fogja említeni a mecsetekben lövöldöző ausztráliai férfi nevét.

Több dolgot akart elérni ezzel a terrortámadással, az egyik közülük a hírnév volt

– húzta alá a kormányfő, hozzátéve, éppen ezért sohasem fogja kiejteni a nevét. Ardern szerint inkább az áldozatok nevének kellene fennmaradnia, nem a gyilkosukénak. A christchurch-i mecsetekben elkövetett vérengzés ötven sebesültje közül harmincat továbbra is kórházban ápolnak. Kilenc sebesült – köztük egy négyéves kislány – állapota válságos.

Brenton Tarrantot ellen tömeggyilkosság miatt emeltek vádat, a fegyvertartási engedéllyel bíró férfi öt lőfegyvert használt a vérengzéshez
Fotó: MTI/EPA/SNPA Pool/Martin Hunter

Több új-zélandi vállalat kedden eltávolította hirdetéseit a közösségi oldalakról a Facebook tétlensége elleni tiltakozása jeléül.

Monika Bickert, a Facebook globális politikájáért felelős illetékes a The New Zealand Herald című napilapnak elmondta, hogy kevesebb mint kétszázan látták az 17 perces élő videót a támadásról, és alig négyezer emberhez jutott el a felvétel, amíg le nem törölték a Facebookról. Bár az eredeti videót kevesen látták,

a felvétel a YouTube-ra, a Twitterre és más online felületekre is kikerült, ahol már jóval többen férhettek hozzá.

Scott Morrison ausztrál miniszterelnök a közösségi oldalak üzemeltetőinek számonkérését helyezte kilátásba. Elmondta, arra kérte a G20-as csoportot jelenleg elnöklő Abe Sindzó japán kormányfőt, hogy vegye fel a közösségi oldalakat működtető vállalatok felelősségének kérdését a júniusi oszakai csúcstalálkozó napirendjére.

Az ausztrál hatóságok mindeközben igyekeznek többet megtudni az ausztrál állampolgárságú merénylőről, aki mindössze 45 napot töltött hazájában az elmúlt három évben. A helyi hírszerzés nem tartotta számon fenyegetésként a férfit, aki így háborítatlanul terjeszthette a fehér felsőbbrendűséget hirdető eszméit közösségi lapjain.

 

mecset Új-Zéland tömeggyilkosság Facebook
Kapcsolódó cikkek