Közélet

Milliárdok jutnak a rehabilitálásra

Hazánkban 2018-ban és 2017-ben is 33-an haltak meg közvetlenül a kábítószer-használattal összefüggésben, ráadásul új pszichoaktív szerek jelentek meg a piacon.

A Nemzeti Drog Fókuszpont legfrissebb jelentése szerint

Magyarországon 2018-ban és 2017-ben is 33-an haltak meg közvetlenül a kábítószer-használattal összefüggésben, nyolccal többen, mint 2015-ben.

A két éve elhunytak közül 26 volt férfi, az összes esetből pedig négynél merült fel az öngyilkossági szándék lehetősége a túladagolás hátterében. A jelentés szerint a 18 év alatti szerhasználók között a legtöbben marihuánát, hasist használnak, és a serdülők ötöde már kipróbálta a herbál vagy bio néven ismert szintetikus cannabinoidok valamelyikét.

A lefoglalási és fogyasztói információk szerint a kábítószerpiacot 2010-től nagyszabású átrendeződés jellemezte – írják. A hagyományos kábítószerek mellett nagy számban jelentek meg az új pszichoaktív szerek, amelyek állandó cserélődése a mai napig nagy kihívás elé állítja a kábítószerpiac visszaszorítását célzó törekvéseket.

Fotó: Shutterstock

Az új pszichoaktív szerek piaci részesedése 2010-től 2014-ig folyamatosan bővült, 2014-ben a rendőrségi lefoglalások mintegy 60 százalékát ezek az anyagok tették ki. Ez az arány azonban 2015 óta folyamatosan csökkent, és 2017–2018-ra 35–40 százalék között stabilizálódott.

Magyarországon újabb két anyaggal bővült a dizájnerdrogok tiltólistája, amelyre így már 87 vegyület került fel

– közölte korábban Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Magyarország Európában az elsők között alakította ki az új pszichoaktív anyagokkal kapcsolatos szabályozást, amely alkalmazkodik a dizájnerdrogok megjelenéséhez. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország tetemes forrást szán a megelőzésre, és a kábítószerfüggők rehabilitálási lehetőségei is bővülnek.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

dizájnerdrogok egészségügy drog pszichoaktív szerek
Kapcsolódó cikkek