BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hulladékcsökkentési programjáért díjra jelölik az állatkertet

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A városligeti intézmény képviseli Magyarországot az Európai hulladékcsökkentési Hét Díj nemzetközi döntőjében.

A Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetsége a tavaly novemberi Európai Hulladékcsökkentési Hétre szervezett hazai programok közül vállalati kategóriában az állatkert kilenc napos közönségprogramját találta a legjobbnak – közölte a Fővárosi Állat- és Növénykert.

Így a városligeti intézmény képviseli Magyarországot az Európai hulladékcsökkentési Hét Díj nemzetközi döntőjében.

Az Európai Bizottság úgynevezett LIFE+ programjának kezdeményezésére 2012 óta tartják meg november hónapban az Európai Hulladékcsökkentési Hetet (European Week for Waste Reduction) szerte Európában.

A tavalyi, 2019-es évben összesen 30 ország vett részt a kezdeményezésben 16.570 különböző programmal, a hulladékcsökkentésre ösztönző szemléletformáló eseményekkel, akciókkal. Magyarországon 410 ilyen eseményre került sor, köztük a Fővárosi Állat- és Növénykert programjára is.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

A városligeti intézmény által szervezett, november 16-tól 24-ig, tehát összesen kilenc napon át tartó rendezvényen a kert szokásos látnivalóin és élményein felül a hulladékcsökkentéssel, illetve a hulladékok hasznosításával kapcsolatos, változatos programokkal várták az érdeklődőket.

A „Nyisd ki a szemedet, csökkentsd a szemetet!” szlogen jegyében

az Állatkert főbejáratánál rögtön a „szemétszörny” és „cigarettacsikk akvárium” fogadta és döbbentette rá az érkezőket a fogyasztással összefüggésben keletkező – naponta több köbméternyi – hulladék mennyiségére, amely a látogatók után a helyszínen marad.

A Holnemvolt Várban a kertészeti hulladékok felhasználását és a természet körforgását mutatták be, ötleteket adva akár a kiskerttulajdonosoknak is.

Hétvégén további tematikus, hulladékkeletkezést megelőző, újrahasználatot, újrahasznosítást bemutató, kipróbáltató, érdekes, játékos programok várták a családokat, közös kézműveskedéssel, újragondolt kreatív tárgyak készítésével, öko-design kiállítással.

Azt is megtudhatták az érdeklődők, hogy szemetelnek-e az állatok és hogy egy tengerrel nem rendelkező ország lakóiként mit tehetünk mi a világtengerek szennyezésének csökkentése, s ezen keresztül a tengeri élővilág védelme érdekében.

Mindegyik programelem bemutatta a felelős és cselekvő létezés lehetőségét és módszereit, ráirányítva a figyelmet arra, hogy a hulladék keletkezése megelőzhető, csökkenthető, maga a hulladék újrahasznosítható és használható is, ha erre figyelmet fordítanak a kicsik és a nagyok is.

A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, amely az Információs és Technológiai Minisztérium támogatásával az Európai Hulladékcsökkentési Hét nemzeti koordinátori feladatait is ellátta, a „Nyisd ki a szemed, csökkentsd a szemeted!” szlogennel megvalósított hazai akciók közül minden kategóriában a hazai mezőny legjobbját jelölte az Európai Hulladékcsökkentési Hét Díjra.

A szövetség döntése alapján a vállalati kategóriában a Fővárosi Állat- és Növénykert programja érdemelte ki a legjobbnak járó elismerést. Így az intézmény képviseli majd Magyarországot az európai mezőnyben, a nemzetközi döntőben. Az összeurópai díjakról a jelölések alapján várhatóan nyáron dönt majd a nemzetközi zsűri.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.