A környezetvédelemnek és a gazdasági versenyképességnek összhangban kell állnia a zöldcélok megvalósításakor

 – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában, az Oroszországi Energiahét elnevezésű rendezvény csütörtöki panelbeszélgetésén, amelyet a hagyományos energetika jövőjéről tartottak. 

Emlékeztetett rá, hogy az uniós tagállamok közül Magyarország ratifikálta elsőként a párizsi klímaegyezményt, és azon kevés ország közé tartozik, amely a GPD-jét a károsanyag-kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta növelni. 

Fotó: MTI/TASR/TASR/Martin Baumann

„Úgy gondoljuk, hogy a zöldcél megvalósításának racionálisan, a józan ész alapján kell történnie, vagyis úgy, hogy a környezetvédelem és a gazdasági fejlődés, a versenyképesség kéz a kézben haladjon. 

Ha nem így történik, akkor felborul a kettő közötti egyensúly, és a zöldügy kommunikációs léggömbbé alakul” – mondta a tárcavezető. Kifogásolta, hogy a zöldcélok megvalósításának terén valóságos versengés alakult ki, amelynek részvevői, főleg a zöldpártok, az irreális egymásra licitálásra épülő kommunikációval ártanak a környezetvédelem ügyének.

Az eszmecserének az európai energiaválsággal foglalkozó részében Szijjártó az okok között nevezte meg, hogy az EU-ban összekeveredett az ideológia és az energiaügy. 

Hibának nevezte a nukleáris erőművek bezárását, az Oroszországgal való együttműködés elutasítását, a gázellenességet és a rövid távú gondolkodást. 

Hangsúlyozta, Magyarország közép-európai országként érdekelt a kelet–nyugati együttműködésben, mert a kelet–nyugati szembenállásnak mindig kárvallottja volt. A magyar energiabiztonságot szavatoló tényezők között említette meg az új, 10 + 5 éves orosz–magyar gázszállítási szerződés megkötését és a paksi atomerőmű bővítését is. 

A fórumon Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes egyebek között arról beszélt, hogy az energetikai válság is azt bizonyítja, hogy a megújuló energiákra való áttérés a sokak által reméltnél hosszabb folyamat lesz, amelyben az energia-egyensúly alapját továbbra is a szénhidrogének jelentik majd. Rámutatott, hogy a gázszektorban az OPEC+-tól eltérően nem létezik a piac kilengéseit szabályozó együttműködés. A panelbeszélgetésben részt vett Szergej Kudrjasov, a külföldi szénhidrogén-feltárásokat végző orosz Zarubezsnyefty vállalat vezérigazgatója, valamint videókapcsolat révén bekapcsolódott Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök és Han Cseng kínai miniszterelnök-helyettes is.