BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A leköszönő cseh kormány utolsó lépéseként kötelezővé teheti az oltást

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A hamarosan hatályba lépő új kormányzat élesen bírálta ezt a lépést.

A hamarosan leköszönő cseh kormány kötelezővé teszi a koronavírus elleni védoltás a 60 éves kor felettiek, és a magas kockázatú szakmákban dolgozók számára – adta hírül a Czech Radio.

Az idősek mellett ez többek között az orvosokat, rendőröket, katonákat érinti.

Adam Vojtěch egészségügyi miniszter a járvány miatti válsághelyzetről szóló hétfői kormányülés után megerősítette ezt, hozzátéve, hogy az egészségügyi minisztérium rendelete március 1-jén lép hatályba, hogy az egészségügyi hatóságoknak elég időt biztosítsanak a felkészülésre.

Fotó: Lukas Kabon / AFP

A távozó kormány helyét átvevő új kormányzat élesen bírálta ezt a lépést, és kilátásba helyezte, hogy hivatalba lépése után rövidesen érvényteleníteni fogja a rendeletet.

A távozó Babis-kabinet ugyanakkor elzárkózott attól, hogy tovább szigorítsa a koronavírussal kapcsolatos korlátozó intézkedéseket. Adam Vojtěch egészségügyi miniszter azt mondta, hogy a legfrissebb esetszámok és halálozási adatok alapján a járvány ötödik hulláma elérte a csúcspontját, emiatt célszerű várni még vár néhány napot, mielőtt további szigorítások mellett döntenek.

Ugyanakkor, mivel a kórházakra nehezedő nyomás várhatóan még jó ideig fennáll majd, a tárcavezető újfent felszólította a lakosságot az érvényben lévő intézkedések betartására, és arra kérte a munkaadókat, hogy idén ne szervezzenek céges karácsonyi ünnepséget.

Csehországban az elmúlt 24 órában 6346 új fertőzöttet azonosítottak, és 103 ember veszítette életét a járvány miatt. November végén ráadásul az egészségi problémákkal hosszú ideje küzdő Milos Zeman államfő is elkapta a betegséget, így csak egy plexifal mögül tudta beiktatni az új kormányfőt, Petr Fialát.

Az elmúlt hetekben több európai országban is napirendre került a kötelező oltás. Ausztria be is jelentette már a bevezetését, és Nemetország új kancellárja is ezen gondolkodik. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerint az EU tagországainak ideje megvitatni a koronavírus elleni kötelező védőoltás egységes bevezetését, mind a 27 államban.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.