A drónok biztosítása mellett Nagy-Britannia a következő hónapokban vállalja az ukrán haditengerészet tagjainak kiképzését is az eszközök szakszerű használatára. A drónokat a parthoz közeli, sekélyebb vizekben tudják majd használni.

A tengeri aknákkal válogatás nélkül lehet célba venni hajókat, emiatt különösen a civil hajóforgalmat és a kereskedelmet lehetetlenítették el a Fekete-tengeren – emelte ki a brit védelmi tárca.

AEOLOS Bulk Carrier Arrives For Wheat Loading To Odesa,amid Russia's Invasion Of Ukraine
Fotó: NurPhoto via AFP

Szombaton az orosz és az ukrán fél ismét kölcsönösen egymást vádolta azzal, hogy támadja a zaporizzsjai atomerőművet.

Az orosz védelmi minisztérium szerint az utóbbi 24 órában három alkalommal támadta az ukrán tüzérség az erőművet. Kijev szerint viszont az orosz hadsereg nyitott tüzet több alkalommal is az üzemre.

Az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat azt közölte, félő, hogy megsértik a sugárzásvédelmi előírásokat. Csütörtökön vészhelyzet miatt leállt a zaporizzsjai atomerőmű, de szombatra két blokkot már újra rácsatlakoztattak a hálózatra.

Vlagyimir Putyin orosz elnök rendeletet hozott annak érdekében, hogy megkönnyítsék az Ukrajnából Oroszországba távozó emberek ottani tartózkodását és munkavállalását. Eddig ukránok hivatalosan csak 90 napig tartózkodhattak Oroszországban, a szombaton bejelentett „átmeneti rendelkezések” értelmében viszont már nincs ilyen korlátozás. A rendelet szerint az Ukrajnából érkezők regisztrációt követően külön munkavállalói engedély nélkül is dolgozhatnak.

Egy másik rendeletben Vlagyimir Putyin arról is határozott, hogy szociális segélyben részesítsék az Ukrajnából és a szakadár területekről érkező időseket, a fogyatékkal élőket és a várandós nőket.

Moszkva adatai szerint 

február vége óta 3,6 millió ember, köztük 587 ezer gyerek távozott Ukrajnából Oroszországba. 

Az orosz hatóságok bátorítják az embereket a költözésre, és az ország számos pontján befogadóközpontokat alakítottak ki az ukrajnai menekülteknek.