BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Berlin szerint Kína titkos rendőrőrsöket üzemeltet Németországban

A német kormány azzal vádolja Kínát, hogy titokban két rendőrőrsöt üzemeltet Németországban, és az ott élő kínaiakat figyelik meg. Peking az elmúlt egy-két hónapban tagadta a hasonló vádakat.

A német kormány szerint Kína két nem hivatalos és titkos rendőrőrsöt üzemeltet Németországban. A berlini kabinet úgy véli, hogy a két állomás mobil, vagyis állandó irodákat nem hoztak létre – derül ki a Politico cikkéből.

Chinese New Year Observed In Paris
Fotó: Kiran Ridley / Getty Images

A Safeguard Defenders nevű spanyol emberi jogi csoport először szeptemberben tett közzé jelentést, amely szerint a kínai kormány titokban, az adott országok tudta nélkül üzemeltet nem hivatalos, árnyékrendőrőrsöket. A szervezet úgy véli, hogy ezek többnyire diplomáciai szolgáltatásokat nyújtanak, egyben figyelik a külföldön élő kínaiakat, különösen azokat, akik bírálják a pekingi vezetést.

A távol-keleti óriás visszautasította a feltételezéseket, a kínai külügyminiszter novemberben közölte, hogy ezek részben önkéntesek által működtetett irodák, amelyek a külföldön élő kínaiakat segítik, például a papírügyekben, okmányok megújításában, nem pedig rendőrségek. Hollandia két ilyen létesítményt mindenesetre bezáratott.

A Safeguard Defenders a hét elején újabb jelentést közzé, amelyben azt állítják, hogy Peking világszerte száz irodát üzemeltet, bár csak egy németországi létesítményt említenek Frankfurtban.

Berlin szerint a két létesítményt feltehetően a kínai diaszpórából származó magánszemélyek működtetik: öt területi tisztviselő – közülük az egyik a német fővárosban – jogi tanácsadást nyújt a kínaiaknak és a kínai gyökerekkel rendelkező németeknek, akiket a papírmunkában is segítik. A német kormány szerint Berlin kapcsolatban áll a kínai nagykövetséggel és a külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket írt. A belügyminisztérium pedig azt közölte, hogy a szövetségi hatóságok már egy ideje szemmel tartják az irodákat. 

Kína szabadkereskedelmi megállapodást szeretne az arab országokkal

Hszi Csin-ping csütörtökön találkozott Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel, hogy a két ország szorosabbra fűzze gazdasági és politikai kapcsolatait. A kínai és a tényleges szaúdi vezető 2019 óta nem egyeztetett kétoldalú, hivatalos találkozón. Hszi célja nagyobb befolyás szerzése az olajtermelő arab országoknál, amelyek örömmel látják térségükben Kínát.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.