Közélet

A románok nem ismerik el az orosz választás eredményét

A 2014 óta elcsatolt területeken Románia nem ismeri el az orosz választás eredményét – jelentette ki a román külügyminiszter. Ez a Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja, Herszon, valamint a Krím-félszigeten zajló orosz voksolást jelenti. A román külügyi tárca megerősítette: határozottan támogatja Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül.

A román külügyminisztérium nem ismeri el legitimnek az orosz hatóságok által 2014 óta illegálisan elcsatolt vagy megszállt ukrajnai területeken tartandó orosz elnökválasztást, a román állampolgárokat pedig eltanácsolja attól, hogy megfigyelőként vegyenek részt a voksoláson.

Romanian and Russian flags wave one next to another outdoors during a cold rainy day.
A románok nem ismerik el az orosz választás eredményét.
Fotó: Shutterstock

A tárca a jövő hétvégén tartandó oroszországi elnökválasztással kapcsolatos, pénteken kiadott közleményében rámutat: 

nem fogja elismerni az Ukrajnához tartozó Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja, Herszon régióban, a Krími Autonóm Köztársaságban és Szevasztopol városában rendezendő voksolás eredményét. 

A román külügyi tárca megerősítette: határozottan támogatja Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül.

Peszkov: Moszkvát nem érdekli, hogy a Nyugat mit mond majd az orosz elnökválasztásról

Az orosz elnökválasztást március 15. és 17. között rendezik meg, az oroszok pedig már most tudni vélik, hogy az eredményét a nyugati országok rossz színben tüntetik majd fel.

A közlemény szerint az orosz hatóságok úgy döntöttek, hogy – nemzetközi kötelezettségvállalásaikat megszegve – nem hívják meg az EBESZ megfigyelőit az elnökválasztásra, ugyanakkor fennáll a lehetősége, hogy más szervezeteket és külföldi magánszemélyeket hívnak meg választási megfigyelésre.

Az adott körülmények között a minisztérium határozottan elutasítja román állampolgárok vagy szervezetek részvételét az Oroszországi Föderációban zajló választások nyomon követésében. Felhívja a figyelmet arra, hogy az Ukrajnához tartozó, az Oroszországi Föderáció megszállása alatt álló területeken román állampolgárok jelenléte, többek között az említett választások nyomon követése és megfigyelése céljából, az ukrán jog szerint büntetőjogi és közigazgatási jellegű következményekkel jár

– zárul a bukaresti külügyi közlemény.

 

Románia oroszország ukrajna Ukrajna
Kapcsolódó cikkek