BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az új brit kormány szembemegy a többséggel: folytatja a gázaiakat segítő szervezet támogatását

A nemzetközi közösség abbahagyta a gázai palesztinokat segítő UNWRA finanszírozását, mivel egyes vádak szerint a szervezet segítette a Hamászt az Izrael elleni támadásban. Az új brit kormány most közölte, hogy a gázai helyzet elfogadhatatlan, ezért újra elkezdik pénzelni az ENSZ-hez tartozó szervezetet.

A brit kormány pénteken bejelentette, hogy újraindítja a palesztin menekülteket segítő ENSZ-szervezet (UNRWA) finanszírozását. Az UNRWA-nak nyújtott nemzetközi támogatás felfüggesztésének előzményeként az izraeli kormány azzal vádolta az ENSZ-ügynökség 12 tagját, hogy részesei voltak a Gázai övezetet uraló Hamász szélsőséges iszlamista szervezet Izrael ellen elkövetett tavaly októberi terrortámadásának, amelyben 1200-an meghaltak, több mint háromezren megsérültek.

Gaza families live under difficult conditions in a UN school damaged in Israeli attacks
A britek újra pénzelni fogják az UNWRA-t / Fotó: Anadolu via AFP

David Lammy brit külügyminiszter az UNRWA újbóli brit finanszírozásának pénteki bejelentéséhez fűzött nyilatkozatában úgy fogalmaz, hogy a Gázai övezetben kialakult katasztrofális helyzetben erkölcsi szükségszerűség a humanitárius segítség, és a segélyszervezetek tudják biztosítani, hogy a brit szállítmányok eljussanak a polgári lakossághoz.

Lammy szerint ebben a tevékenységben az UNRWA „abszolút központi szerepet” tölt be, nincs más olyan szervezet, amely a szükséges mennyiségben be tudná juttatni a segélyszállítmányokat a Gázai övezetbe.

A londoni külügyminisztérium szerint 

az időközben elvégzett független felülvizsgálat nyomán a UNRWA részletes irányítási reformtervet terjesztett elő, amely a munkatársak háttérellenőrzésére is kiterjed.

A brit kormány ennek alapján bízik abban, hogy az UNRWA lépéseket tesz a semlegességi normák lehető legmagasabb szintű érvényesítésére – fogalmaz pénteki ismertetésében a brit külügyi tárca.

A tájékoztatás szerint London első lépésként 21 millió font (9,8 milliárd forint) támogatási összeget szabadít fel az UNRWA számára.

A minisztérium kiemeli, hogy az Európai Unió, valamint Németország, Franciaország, Svédország, Japán és más adományozók már újrakezdték az ENSZ-ügynökség finanszírozását.

Anneliese Dodds, a külügyminisztérium fejlesztési államtitkára pénteki nyilatkozatában „tűrhetetlennek és elfogadhatatlannak” nevezte a Gázában kialakult helyzetet, és ő is hangsúlyozta, hogy az UNRWA az egyetlen olyan szervezet, amely a szükséges mennyiségben tudja bejuttatni az övezetbe az életmentő segélyszállítmányokat.

Dodds elítélően szólt arról, hogy a gázai konfliktusban az UNRWA csaknem 200 munkatársa vesztette életét.

Itt az UNWRA megsegítője: Szaúd-Arábia negyvenmillió dollárral támogatja a szervezetet

Több állam is felfüggesztette az UNWRA támogatását, miután Izrael azzal vádolta meg a szervezetet, hogy több tagja is részt vett a Hamász támadásában. Szaúd-Arábia most 40 millió dollárral segít az UNWRA tevékenységének finanszírozásában.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.