BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jogállam: ismét a bírókról vitatkozik Lengyelország

A bíróságok függetlensége fölött őrködő tanácsból kizárnák az előző kormány alatt kinevezett tagokat egy új törvény értelmében. Andrzej Duda államfő nem írja alá a javaslatot, inkább az alkotmánybírósághoz fordul.

Aláírás helyett előzetes alkotmánybírósági normakontrollra küldte Andrzej Duda lengyel elnök azt a törvényt, mely módosítaná a bíróságok függetlensége felett őrködő igazságszolgáltatási tanács (KRS) bíró tagjainak megválasztási módját – közölte pénteken a varsói államfői hivatal.

duda
Andrzej Duda az alkotmánybírósághoz fordul az ügyben / Fotó: AFP

Duda döntéséről Malgorzata Paprocka, az elnöki hivatal főnöke tájékoztatta a PAP hírügynökséget. A lengyel alsóház (szejm) július 12-én szavazta meg 

az új előírásokat, melyek értelmében nem a parlament, hanem ismét a bírák választják meg az országos igazságszolgáltatási tanács (KRS) bíró tagjait.

Ez egészen 2017-ig ugyanígy működött, amikor azonban a Jog és Igazságosság (PiS) párt által vezetett kormány úgy módosított a vonatkozó törvényen, hogy a testület bíró tagjait a szejmnek kell megválasztania.

Mint az Paprocka egy július közepi interjújából kiderül, nem is ezzel van a fő probléma, hanem a törvény azon kiegészítésével, mely szerint a KRS-be nem jelöltethetnék magukat azok a bírák, akiket a PiS-kormány idején, a KRS 2017-ben történt átalakítása után esketett fel Andrzej Duda elnök.

Az elnök hivatal vezetője szerint ez kirívóan alkotmányellenes, hiszen nem engedhető meg, hogy a bírákat kinevezésük ideje alapján különböztessék meg. Az államfő által vitásnak talált módosítások szerint az új KRS-tagok megválasztása után a testületben eddig tagsággal rendelkező bírák is elveszítenék mandátumukat. Eredetileg 2026 májusáig tart hivatali időszakuk.

A 25-tagú KRS-nek 15 bíró tagja van. A testület egyik feladata, hogy véleményezze a bírák jelölését, mielőtt az államfő kinevezi őket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.