A német külügyminiszter felszólította szerdán Törökországot és Izraelt, hogy ne veszélyeztessék a békés átmenet lehetőségét Szíriában Bassár el-Aszad elnök vasárnapi bukása után.
„Ha békés Szíriát akarunk, nem szabad megkérdőjelezni az ország területi integritását, és a biztonsági érdekeket szem előtt tartó szomszédoknak, közöttük a török és az izraeli kormánynak nem szabad veszélyeztetnie lépéseivel a folyamatot. Szíria nem válhat ismét külföldi erők vagy hatalmak játékszerévé” – mondta berlini sajtótájékoztatóján Annalena Baerbock.
Az elmúlt napokban az izraeli hadsereg több száz támadást hajtott végre Szíria területén, vegyifegyverraktárakra és a haditengerészet légvédelmi rendszerére mért csapásokat. A Jordániába és Irakba, az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet elleni nemzetközi koalícióban szolgáló német egységekhez látogató Boris Pistorius védelmi miniszter viszont részben védelmébe vette ezeket a támadásokat. „Amit Izrael itt a térségben, de azon túl is tesz, felfogható biztonsági intézkedésnek, védelemnek, biztonsága szavatolásának. Rágondolni is szörnyű arra, hogy a szíriai üzemekben gyártott vegyi fegyverek rossz kézbe kerülhetnek, és iszlamista támadásokban játszhatnak szerepet bárhol a világon” – jelentette ki Pistorius. Hozzátette azonban, hogy Izrael intézkedései nem vezethetnek eszkalációhoz.
ENSZ-szakértők szerdán úgy foglaltak állást, hogy az izraeli támadások „a nemzetközi jog szempontjából megalapozatlanok”, és arra figyelmeztettek, hogy a „megelőző lefegyverzés globális káoszhoz vezethet”.
Baerbock elítélte a német jobboldal és a radikális jobboldal azon követelését, hogy küldjék vissza Szíriába a menekülteket. Furcsának nevezte, hogy azok, akik néhány hete még a kapcsolatok rendezését sürgették Aszad elnökkel a kitoloncolások megkönnyítése érdekében, „negyvennyolc órával később már tudják, hogy mindenki mehet haza”.
Németországban – abban az európai uniós tagállamban, amelyben a legnagyobb létszámú, mintegy egymilliós szíriai diaszpóra él – vasárnap óta dúl a vita a menekültek visszaküldéséről. A február 23-ra kitűzött előrehozott parlamenti választások kampánya hevében a konzervatív ellenzék egyik vezetője, Jens Spahn azt javasolta, hogy „béreljenek repülőgépeket”, és adjanak mindenkinek ezer eurót, aki vissza akar térni Szíriába.
Oroszországnak esze ágában sincs kivonulni Szíriából – ha mégis, az látványos lesz
A szíriai bázisok elvesztése megfoszthatná Oroszországot a haditengerészet Földközi-tengeri állandó jelenlététől. A Kreml közölte, hogy a szíriai bázisainak jövője az új hatóságokkal folytatott tárgyalások eredményétől függ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.