BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszországnak esze ágában sincs kivonulni Szíriából – ha mégis, az látványos lesz

A szíriai bázisok elvesztése megfoszthatná Oroszországot a haditengerészet Földközi-tengeri állandó jelenlététől. A Kreml közölte, hogy szíriai bázisainak jövője az új hatóságokkal folytatott tárgyalások eredményétől függ.

Oroszország továbbra is megtartja a Földközi-tenger és Afrika felé történő katonai műveleteihez használt fő haditengerészeti és légibázisait, még akkor is, ha kisebb szíriai támaszpontokról vonja vissza erőit. Kedden áttekintett műholdképek nem mutattak jeleket arra, hogy Oroszország kivonulna a Tartus haditengerészeti bázisról vagy a Latakia melletti Hmeimim légibázisról, amelyek Szíria nyugati partvidékén helyezkednek el.

Oroszországnak esze ágában sincs kivonulni Szíriából – ha mégis, az látványos lesz
Oroszországnak esze ágában sincs kivonulni Szíriából / Fotó: AFP

Ezek a létesítmények kulcsfontosságú szerepet játszottak abban, hogy a Kreml támogatni tudta az Assad-rezsimet a szíriai polgárháború során. Emellett fontos logisztikai hidat képeznek Oroszország számára a déli területek felé. A Kreml közölte, hogy szíriai bázisainak jövője az új hatóságokkal folytatott tárgyalások eredményétől függ, miután az Assadot az iszlamista Hayat Tahrir al-Sham csoport vezette lázadó erők megdöntötték. Assad vasárnap elhagyta az országot, miután a HTS elfoglalta a szíriai fővárost, Damaszkuszt, és Vlagyimir Putyin orosz elnök menedéket biztosított számára Oroszországban.

A szíriai bázisok elvesztése megfoszthatná Oroszországot a haditengerészet Földközi-tengeri állandó jelenlététől,

valamint egy Afrikába irányuló műveletekhez szükséges stratégiai állomástól – mondta Pavel Luzin, a Tufts Egyetem Fletcher Jogi és Diplomáciai Iskolájának vendégkutatója. Az Iljusin Il-76, Oroszország szovjet korszakbeli nehéz teherszállító repülőgépe, közepes terheléssel 4200 kilométeres repülési hatótávolságot ér el. Szíriai bázis nélkül Oroszország erőinek valószínűleg egy vagy több másik repülőteret kellene használniuk távoli műveletekhez.

„Nyilvánvalóan Oroszország szeretné legalább szimbolikusan megtartani ezeket a bázisokat, hogy a veresége ne legyen túl egyértelmű. De hogy ez megtörténik-e, az attól függ, hogyan alakul a politikai folyamat Szíriában” – mondta Luzin. Putyin az orosz-ukrán háborúra fordított figyelme csökkentette Oroszország kapacitását Szíriában, ami miatt egyes keményvonalas orosz hangok kénytelenek voltak elfogadni Moszkva befolyásvesztését a régióban – számolt be róla a Financial Times.

Míg a műholdképek és transzponderadatok szerint az elmúlt héten intenzív teherforgalom zajlott a Hmeimim bázison, elemzők szerint az érkezések és indulások üteme nem utal sietős kivonulásra. Tartusba sem érkeztek hajók, amelyek felszerelést vagy személyzetet evakuálhatnának tengeri úton.

A változás erős jele az, hogy hány Iljusin és Antonov cikázik a térségben. Ha el kellene hagyniuk Tartust, valószínűleg több hajót látnánk megjelenni, hogy segítsenek az elszállításban. Ha evakuáció zajlana, tudnánk róla

– mondta Dara Massicot, a Carnegie Nemzetközi Békéért Alapítvány vezető munkatársa. Ha Oroszország úgy döntene, hogy megszünteti a haditengerészeti jelenlétét, a hajókat valószínűleg a török kormány nem engedné át a Boszporuszon a Fekete-tengerre. Ebben az esetben a legközelebbi orosz bázis a Balti-tengeri Kalinyingrádban lenne – egy hosszú tengeri útvonal, amely NATO-országok által körülvett területen keresztül vezetne, és üzemanyag-utántöltést igényelne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.