BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába bukott meg a kormány, sztrájkolnak a közszféra dolgozói Franciaországban

Romlanak a munkakörülmények és egyre kevesebbet ér a fizetésük. A francia költségvetés azonban siralmas állapotban van.

Utcára vonultak és sztrájkba is léptek csütörtökön Franciaországban a közszféra dolgozói, hogy figyelmeztessenek munkakörülményeik és béreik értékének romlására – derül ki a szervezők nyilatkozataiból.

sztrájk
A sztrájkolók tüntetése Toulouseban / Fotó: AFP

Miután a jobbközép kormányt szerda este a nemzetgyűlés megbuktatta, Mylene Jacquot, a CFDT közszolgálati szakszervezet főtitkára szerint a politikai bizonytalanság ellenére ennek a napnak arra kell szolgálnia, hogy megkongassuk a vészharangot a munkakörülmények és a fizetések romlása miatt a leendő kormány és a parlamenti képviselők felé.

A vasutasok is sztrájkba léptek

Sztrájkolnak a vasutasok is, akik az az állami tulajdonú SNCF vasúttársaság leépítési tervének felfüggesztését követelik. A vasúti szakszervezetek december 11-én estétől határozatlan idejű sztrájkot hirdettek a társaságnál.

Mindezek mellett már november 18-a óta tiltakoznak az adminisztratív terhek miatt a gazdák is, akik újabb megmozdulásokat szerveztek, most éppen az Európai Unió és a Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás ellen tiltakoznak.

Szerte Franciaországban többtucatnyi tüntetést hirdettek meg, 

köztük Párizsban, a gazdasági minisztérium közelében, ahol a rendőrség 4–8 ezer tüntetőre számít, de megmozdulások vannak az ország második legnagyobb városában, a délkeleti Marseille-ben, és a harmadikban, a középkeleti Lyonban is.

Az egymás utáni kormányok mindegyike a közszolgálatások leépítésén dolgozik

A marseille-i megmozdulás felelőse, Fabien Rengade szerint az egymást követő kormányok szétzúzzák a közszolgáltatásokat a reformokkal, melyek tönkreteszik munkájukat és közszolgálati státuszuk és maguknak a közszolgáltatásoknak a megszüntetésére törnek.

Az oktatásban dolgozók részvétele volt a legjelentősebb a mozgósításban, az oktatási minisztérium szerint csaknem minden harmadik tanár részt vesz a munkabeszüntetésben, az általános iskolákban ez az arány 40, a középiskolákban 25 százalék körüli. A Snes-FSU, a legnagyobb középiskolai szakszervezet ugyanakkor azt közölte, hogy a tanárok 54 százaléka tart munkabeszüntetést a középiskolákban, míg az FSU-Snuipp, a legnagyobb általános iskolai szakszervezet szerint a tanárok 65 százaléka sztrájkol.

Párizsban legalább öt középiskolát részlegesen vagy teljesen elfoglaltak a diákok.

Ezt az egyik tüntető diák az AFP-nek ezt azzal indokolta, hogy szolidaritást akartak vállalni a sztrájkoló tanárokkal, és egy kis támogatást nyújtani nekik. Az ország középkeleti részén található Dijonban egy fiatalembert letartóztattak, miután egy tüntetésen lángoló tárgyat hajított el, amellyel könnyebben megsebesítette gimnáziumának igazgatóját.

A légiközlekedést is megzavarták a sztrájkok

A légitársaságokat a polgári légi közlekedési hatóság arra kérte, hogy csökkentsék járataik számát. Délelőtt nem voltak jelentős fennakadások a párizsi repülőtereken. Az Eurocontrol repülésirányító hatóság azonban jelentős késésekről számolt be a Párizs régió egy része és a Marseille körüli légtérben. Az északi Lille repülőtere csütörtök este és péntek reggel zárva tart.

A megbukott francia kormány szerint megtakarításokra van szükség az államháztartás javítása érdekében, amelynek hiánya idén meghaladhatja a GDP 6 százalékát. A szakszervezetek három tervezett intézkedés visszavonását követelik a köztisztviselők betegszabadságával kapcsolatban is.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.