BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finiséhez közelít a céges roham az elektromosautó-vásárlási támogatásokért

Az új évben célegyenesbe fordul a vállalati e-autó-program, a támogatási keretből maradt még, de az érdeklődő vállalkozásoknak igyekezniük kell, mert az állami program március végén kifut.

A hazai cégek tavaly február óta igényelhetnek járművenként 2,8–4 millió forint közötti támogatást tisztán elektromos személyautó, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez, de már nem sokáig, mert az állami program március végén kifut. 

e-autó
A BYD e-autó-eladásai a topon vannak, a magyar cégek körében is favoritnak számítanak / Fotó: Stringer

A 30 milliárdos keretösszeg több mint kétharmadát a múlt évben megpályázták, bő felére le is szerződtek, közel ötödét már kis is fizették a nyerteseknek. A közlekedés zöldítését ösztönző program március végéig áll nyitva a gazdasági társaságok előtt.

Fogy az e-autó-vásárlási keret, érdemes lesz sietni

2024-ben mintegy 4600 vállalkozás igényelt összesen közel 21 milliárd forintot 5400 gépkocsi megvásárlásához. A részvételi feltételek október végi könnyítése mindhárom mutatóban másfélszeresnél nagyobb növekedést hozott. A legnépszerűbb jármű-kategória a kérelmek több mint háromnegyedét lefedő személyautóké – von mérleget Facebook bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium.

A márkák külön versenyét a szilveszterig tartó etapban toronymagasan nyerte

  • a BYD több mint 1300 darabos mennyiséggel,
  • a második helyezett Tesla több mint 800,
  • a harmadik Volvo több mint 400 igénylésig jutott a múlt évben.

Kétszáz feletti darabszámot ért el még a Hyundai, a Cenntro, a Volkswagen és a Nissan. Hozzájuk elsőként a Dacia csatlakozhat 2025-ben.

A Szegeden óriásgyárat építő BYD a típusok között is sokáig az élen állt az Atto 3 jóvoltából, amíg decemberben be nem érte és elsőként ötszáz egységig jutva meg nem előzte a Tesla Model Y. Az utóbbi előnye azóta tovább nőtt, a kínai gyártó legnépszerűbb termékéből még néhánynak el kell kelnie a félezres mérföldkőig. 

A kétszázasok közé ebben az összevetésben még a Volvo EX30, a BYD Seal, a Tesla Model 3, a BYD Dolphin és a Cenntro Logistar 100 fért be. Az élmezőnyt itt a Hyundai Kona követi a legszorosabban.

Fókuszban az elektromobilitás

A kormány két programban mintegy 60 milliárd forinttal támogatja az elektromobilitás terjedését. A másik kiírás a vidéki töltőhálózat fehér foltjainak felszámolását, az országos lefedettséghez való közelítést segíti, kényelmesebbé és kiszámíthatóbbá téve a zöldautózást.

Kizárólag elektromos hajtású gépkocsikból már több mint 68 ezret állítottak forgalomba Magyarországon – áll az Energiaügyi Minisztérium Facebook-bejegyzésében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.