Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki – közölte korábban a dél-koreai hadsereg. Az akcióra az amerikai külügyminiszter szöuli látogatásán került sor. A rakéta 1100 kilométert tett meg, majd a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerbe csapódott.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő szerint
az Oroszországgal kötött katonai szövetség miatt Észak-Korea úgy érezheti, hogy nagyobb politikai pályán mozoghat, mint korábban.
A két nagyhatalom katonai kapcsolatairól a szakértő elmondta, hogy Kim Dzsongun tetemes mennyiségű lőszerrel és fegyverrel segítette az oroszokat, valamint a hírek szerint szárazföldi csapatokat is küldött, amelyek a kurszki régióban harcolnak. „Ezáltal Észak-Korea vezetője úgy érzi, hogy ő a világpolitika színpadán is tényező, és ezt a belpolitikai színtéren is igyekszik aprópénzre váltani” – hívta fel a figyelmet Horváth József.
A Magyar Nemzetnek a szakértő elmondta, hogy abban a zárt közegben, amelyben az észak-koreai emberek élnek, egy ilyen esemény stabilan tartja a diktátor pozícióját.
„Azt látják, hogy a vezetőjüket a nagyra becsülik, a világ nagyhatalmai szövetségesként tekintenek rá, és ez igaz az oroszokra és a kínaiakra is, és ebből a szempontból azt láthatják, hogy Kim Dzsongun politikája visszaigazolást nyer, amivel igyekszik jóllakatni az országát, még ha a szó valódi értelmében nem is mindig sikerül” – hangsúlyozta Horváth József.
Azzal kapcsolatban, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter a rakétakilövés ideje alatt Dél-Koreában járt, elmondta, hogy Észak- és Dél-Korea között nem béke, hanem csupán tűzszünet van, a két ország pedig gyakran küld egymás irányába utcai szemetet, illetve propagandaanyagokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.