A kínai hatóságok már nem kutatnak túlélők után a minapi, pusztító földrengés után, amely a Tibeti Autonóm Terület egyik legszentebb városa, Sigace közelében pusztított. A mentési erőfeszítések mostantól a kitelepítettek biztonságos elhelyezésére, valamint a sérültek ellátására összpontosítanak. Az eddigi adatok szerint a tragédia következtében 126 ember vesztette életét, 188-an megsérültek, és több mint 45 ezer lakost kellett evakuálni.
A 10 kilométer mélységben történt földrengés epicentruma a magashegyi Tingri megyében volt, 4 ezer méteres tengerszint feletti magasságban. Az epicentrum 20 kilométeres körzetében található 27 falu, ahol összesen 6900 ember élt, szinte teljesen megsemmisült: több mint 3600 ház dőlt össze vagy vált lakhatatlanná.
A földmozgást Nepálban és India északi részein is érezni lehetett. A mentőalakulatok a már 48 órája tartó kutatás után jelentették be, hogy a rendkívül hideg időjárás – amely éjszaka akár mínusz 18 Celsius-fokra hűlhet – minimálisra csökkentette a túlélés esélyét. A romok alól 407 embert sikerült élve kimenteni, de az eltűntek pontos számáról a hatóságok egyelőre nem nyilatkoztak.
A mentési műveletek lezárása után a hatóságok az evakuált lakosok átmeneti elhelyezésére és alapvető szükségleteik biztosítására helyezték a hangsúlyt. Tingri térségében 187 evakuációs központot alakítottak ki, ahol a kitelepítetteket sátrakban helyezték el. A kínai állami média jelentése szerint már megkezdődött az előre gyártott, földrengésálló házak telepítése, amelyek gyorsan felállíthatók és fűthetők.
Az első ház a hajléktalanná váltak számára már úton van Tingri felé.
A földrengés az Indiai-lemez és az Eurázsiai-lemez találkozásánál keletkezett, ahol az Indiai-lemez évente körülbelül 5 centimétert mozdul északkelet felé. A térség szeizmikus aktivitása jól ismert, és korábban is sújtotta már hasonló katasztrófa. A mostani földrengés 2017 óta – amikor egy 6,9-es erősségű rengés rázta meg Tibet keleti részét – a legsúlyosabb a régióban.
Brutális károkat okoztak tavaly a természeti katasztrófák – ennyibe került a világnak
Hurrikán, tájfun, árvíz és földrengés is pusztított idén a világban. A tíz legnagyobb természeti katasztrófa összesen több mint 2000 halálos áldozatot szedett, az anyagi kár pedig meghaladta a 220 milliárd dollárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.