Szimpatikusabban tekintenek Kínára és Oroszországra azok a németek, különösen a fiatalabbak körében, akik elsősorban a TikTok közösségi oldalról tájékozódnak a hagyományos sajtó helyett, derült ki az Allensbach Institute feléréséből, amelyet a szabaddemokrata párt (FDP) felkérésére készítettek.
A kutatás során kétezer embert kérdeztek meg még 2024 végén egy sor kérdésről, többek között arról, hogy diktatúrának tartják-e Kínát, és mi a véleményük Oroszország Ukrajna elleni inváziójáról, valamint a koronavírus-járványról és az oltásokról.
Az intézet összehasonlította azoknak a politikai véleményét, akik újságokból és a televízióból tájékozódnak azokéval, akik ezt közösségi oldalakon, különösen a TikTokon keresztül teszik. Figyelembe vették a válaszadók korát is, számolt be az eredményről a Deutsche Welle internetes kiadása.
A német újságolvasók 57, a tévénézők 56,5 százaléka értet teljesen egyet azzal a megállapítással, hogy Kína diktatúra.
A TikTokról tájékozódóknak csupán 28,1 százaléka osztotta ezt a véleményt, míg az X-ről, a YouTube-ról és a podcastokból informálódok a kettő között helyezkedtek el.
Bár a fiatalabbak összességében inkább egyetértettek a megállapítással – a 16-29 év közöttieknek konkrétan a 67 százaléka –, a TikTok használóinál az arány még ebben a korosztályban is alacsonyabb, 62 százalék volt.
Hasonló a helyzet az ukrajnai háborúval kapcsolatban is. Az országos lapokból tájékozódók 40,2 százaléka értett teljes mértékben egyet azzal, hogy fontos a Nyugat részéről Ukrajna támogatása az orosz invázióval szemben.
Ezzel szemben a tiktokosok csupán 13,6 százaléka szerint igaz ez a megállapítás, és az Elon Musk tulajdonában lévő X-használóknak is csak kevesebb, mint harmada (29,8 százalék) gondolja valósnak.
A fiatalok véleménye némileg ebben az esetben is különbözött: az összes megkérdezett 78, a 16-29 évesek 70 százaléka szerint igaz, hogy „Oroszország illegális agresszív háborút folytat Ukrajna ellen”.
Nem is olyan meglepő módon a koronavírus-járványt és az oltásokat illetően különbözik a legkevésbé a tiktokos fiatalok véleménye a többségétől: 69, illetve 71 százalékban értenek egyet abban, hogy a vakcina milliók életét mentette meg.
„A fiatalok sokkal kiszolgáltatottabbak az információknak, és a TikTok meghatározó szerepet játszik” – hangsúlyozta az eredménnyel kapcsolatban Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, a felmérést megrendelő alapítvány elnökhelyettese.
Nem szabad megengednünk, hogy a kínai és orosz félretájékoztatás terjedjen közöttünk
– figyelmeztetett.
A kutatást egy olyan időszakban végezték, amikor más országokban is vita folyik a kínai tulajdonban lévő közösségi oldalról. A TikTok az Egyesült Államokban egyelőre megúszta a betiltást, de más nyugati kormányok is aggódnak amiatt, hogy az oldal kritikus információkat szerez a felhasználóiról, és Oroszország arra használja, hogy hamis híreket terjesszen.
A TikTok szerepe aggasztja a német politikusokat is a februári parlamenti választás előtt, mert a radikálisan jobb oldali Alternatíva Németországért (AfD) különösen népszerű a fiatalok körében, akik az applikáció használóinak a zömét teszik ki. A pártok közül pedig az AfD használja a leginkább jól a TikTokot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.